Kim był św. Benedykt z Nursji?
Św. Benedykt urodził się około roku 480 niedaleko Rzymu, gdzie wychował się i spędził znaczną część życia. Choć jest postacią niezwykle istotną, a zarazem tak niesamowitą, wciąż niewiele się o nim mówi… Jego historia nie była również tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać! Pochodzący z zamożnej rodziny, której pragnieniem było wykształcenie i wysłanie syna na dalszą naukę, w krótkim czasie postanowił zmienić swe przeznaczenie i oddać się całkowicie Bogu. Św. Benedykt nie bez powodu kojarzony jest z pustelniczym życiem i wielką wiarą w Boga. Początkowo znany był z samotniczego trybu, by w późniejszym czasie zacząć się otaczać oddanymi uczniami. Co wpłynęło na taką decyzję? Otóż przyczyn możemy doszukiwać się na wielu polach… Pragnący duchowego życia w odosobnieniu z czasem stał się jedną z kluczowych postaci w katolicyzmie. Gdzie zatem leży tajemnica św. Benedykta z Nursji?
Św. Benedykt – to warto wiedzieć
Św. Benedykt mógłby wydawać się postacią zwykłą… Taki jednak nie był! Opierał swoje wszelkie działania na modlitwie i kontemplacji, starając się przy tym zjednoczyć naród. Naśladowany przez wiernych uczniów stworzył podwaliny chrześcijaństwa i zawierzył swoje życie Bogu. Św. Benedykt to bez wątpienia postać, która zasługuje na uznanie!
Wbrew pozorom św. Benedykt nie chciał jednak rozgłosu. Wręcz przeciwnie – unikał go, skupiając się wyłącznie na tym, co dla niego ważne. To jednak sprawił, iż wokół jego osoby z biegiem lat zaczęli gromadzić się kolejni uczniowie, których codzienne życie opierało się na wcześniej spisanej Regule św. Benedykta. Zbiór ten zawierał przepisy i wskazówki ascetyczne po dziś dzień stanowiące podstawę funkcjonowania każdego Zakonu Świętego Benedykta. Dlaczego o tym wspominamy? Powstanie tego właśnie dzieła pozwoliło rozwinąć istniejące już opactwa oraz pogłębić życie duchowe mnichów i mniszek.
Zakon Świętego Benedykta – czyli jak to się zaczęło?
Historia życia św. Benedykta udowadnia, iż był on po prostu… niezwykły! Najwidoczniej posiadał dar przyciągania do siebie kolejnych żądnych wielkiej wiary i życia duchowego uczniów, co doprowadziło do powstania Zakonu Świętego Benedykta. Jest on uznawany za najstarszy zakon kontemplacyjny na Zachodzie, którego początki miały miejsce w 529 roku. Opactwo to – podzielone na trzy główne gałęzie, jest w pełni niezależne od władz zakonnych, tworząc jednocześnie Konfederację Benedyktyńską. Mottem przewodnim mnichów i mniszek jest wypowiedziane przez założyciela zdanie „Módl się i pracuj”. Tak też wyglądało życie w zakonie i nie zapowiadało się, aby miało to ulec jakimkolwiek zmianom… Benedyktyni ślubowali stałość i posłuszeństwo, tym samym mieli znamienny wpływ na rozwój europejskiej kultury. Co ciekawe, obecnie zajmują się również produkcją artykułów klasztornych, w tym właśnie likieru z 40. ziół. To jednak nieustannie kultywują ubóstwo i sprzeciwiają się wszelkiemu nadmiarowi!
Św. Benedykt – dlaczego ustanowiono go patronem?
Sobór watykański II miał ogromne znaczenie dla całej historii św. Benedykta. W roku 1964 Paweł VI ogłosił św. Benedykta tzw. patronem Europy. Z pewnością zastanawiacie się, dlaczego tak też się stało… Otóż św. Benedykt z Nursji przyczynił się do połączenia tradycji Zachodu i Wschodu oraz cywilizowania Europy. Jeszcze za życia został również określony mianem patrona różnych zakonów, nauczycieli, inżynierów, a nawet i uczniów!
O historii św. Benedykta moglibyśmy mówić i mówić, a wciąż wiele wątków zostałoby pominiętych… Jego osoba zasługuje jednak na szczególną uwagę!