Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 13 listopada 2024 07:38
Reklama prosto i po polsku

Zmarł Kazimierz Ferenc, wojewoda rzeszowski w latach 1990-94

- Z głębokim smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Kazimierza Ferenca, działacza Solidarności, Wojewody Rzeszowskiego w latach 1990–94 – pierwszego w demokratycznej Polsce. Był człowiekiem oddanym służbie publicznej, którego działania na rzecz naszego regionu pozostawiły trwały ślad w pamięci mieszkańców. Jego zaangażowanie i praca na rzecz społeczności zawsze były pełne pasji i poświęcenia. Wspominamy Go jako człowieka życzliwego, odpowiedzialnego i pełnego empatii - napisała na Facebooku wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
Kazimierz Ferenc

Źródło: archiwum Podkarpackiej Historii

Kazimierz Frenc urodził się 20 lipca 1944 roku w Zalesiu (dzisiaj dzielnica Rzeszowa). W 1968 roku ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej.  Pracował w krakowskim Miastoprojekcie, rzeszowski Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego, Wydziale Architektury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rzeszowie, Biurze Projektów Budownictwa Miejskiego w Rzeszowie, Rzeszowskim Biurze Projektowym i Inwestprojekcie. 

Od września 1980 roku działał w "Solidarności", przewodniczył obradom Walnego Zjazdu Delegatów Regionu Rzeszowskiego w 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współtworzył tajną Regionalną Komisję Wykonawczą rzeszowskiej "Solidarności". Od 30 sierpnia 1982 do 11 września 1982 był internowany w obozie w Uhercach.  W latach 1989-90 był członkiem, później przewodniczącym regionalnych struktur Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Rzeszowie. kierował też oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich w Rzeszowie, był prezesem Izby Architektów RP.

23 maja 1990 został powołany na stanowisko wojewody rzeszowskiego. Był wiceprezydentem Fundacji Rozwoju Ziemi Rzeszowskiej, w 1991 roku został sygnatariusze Porozumienia Centrum, należał później do Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Platformy Obywatelskiej. W kolejnych latach  był prezesem zarządu  Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, wiceprezesem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miasta, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, członkiem zarządu Polskiej Agencji Atomistyki, prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji, prezesem Centrum Zaufania i Certyfikacji CENTRAST S.A, wiceprezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W 2014 został koordynatorem gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ET 10.11.2024 18:06
Mój kolega. Dobry człowiek. R.I.P.

Reklama