Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 13 listopada 2024 07:36
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Franciszek Sieradzki – rzeszowski poseł zamordowany w Auschwitz

Wśród wielu znakomitych działaczy politycznych Rzeszowszczyzny lat 30. XX wieku, nie można przejść obojętnie obok postaci posła Franciszka Sieradzkiego. Przyszedł na świat 19 października 1885 r. Był synem Mateusza i Jadwigi z d. Pater. Uczęszczał do szkoły ludowej w Przybyszówce (dzisiaj stanowiącej część Rzeszowa).
Franciszek Sieradzki, fotografia, Auschwitz
Obozowe zdjęcie Franciszka Sieradzkiego

Od wczesnej młodości angażował się w działalność społeczno-polityczną. W 1930 roku kandydował do Sejmu III. kadencji z 3. miejsca listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem nr 1 w rzeszowskim okręgu wyborczym nr 47. W toku kampanii wyborczej dużym sukcesem Sieradzkiego okazało się np. pozyskanie wielu głosów chłopskich podczas rozwiązanego wiecu Stronnictwa Chłopskiego w Jaworniku Polskim (9 listopada) oraz w Przybyszówce (11 listopada). 

Od 14 kwietnia 1929 roku był również prezesem Koła Związku Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów w Rzeszowie. Został na tę funkcję wybrany także w latach 1930-1932. Zasiadał także w rzeszowskim Komitecie dla bezrobotnych. 

W ławach parlamentarnych

Sieradzki 16 listopada 1930 roku został wybrany na posła - jak sam pisał - przy dużej pomocy członków m.in. Obywatelskiej Pracy Kobiet, Związku Legionistów, Związku Strzeleckiemu, Polskiego Związku Kolejarzy, Związku Obrońców Ojczyzny, Związku Pracowników Umysłowych. Sieradzki od początku 1931 roku był prezesem Komitetu Okręgowego BBWR w Rzeszowie. 

Po wyborze na posła często pisał krótkie artykuły dla „Gazety Rzeszowskiej”, co spotkało się z krytycznym przyjęciem konkurencyjnej redakcji „Ziemi Rzeszowskiej”. W swoich artykułach poruszał zagadnienia społeczno-polityczne. Posłami z Rzeszowa byli również: dr Liwo oraz rabin Lewin. Ich kadencja upływała w 1935 roku. 

Od 1 stycznia 1931 biuro poselskie Sieradzkiego, jak i sekretariat BBWR, znajdowały się w Rzeszowie przy ul. Sokoła 10 (siedziba Towarzystwa Zaliczkowego).  W 1932 roku został wiceprezesem Związku Strzeleckiego powiatu rzeszowskiego. W związku z działalnością w BBWR poseł Sieradzki często objeżdżał podrzeszowskie wioski i na zebraniach wiejskich wygłaszał referaty. 

Poselska aktywność

Tylko na podstawie wzmianek prasowych można wskazać odczyty Sieradzkiego w 40 wsiach: Wólka pod Lasem, Malawa, Kraczkowa, Nosówka, Borek Stary, Przybyszówka, Lipie, Biała, Zabratówka, Wysoka k. Głogowa, Hyżne, Rudnik nad Sanem, Piątkowa, Kąkolówka, Lecka, Świlcza, Trzciana, Błażowa, Babica, Głogów Młp., Straszydle, Mrowla, Zgłobień, Szklary, Przewrotne, Budy Głogowskie, Zarzecze, Matysówka, Wola Rafałowska, Pobitno, Zalesie, Drabinianka, Błędowa Tyczyńska, Niebylec, Stobierna, Wilkowyja, Bratkowice, Kielnarowa, Jawornik Polski i Jawornik Przedmieście. Wygłaszał także referaty okolicznościowe, np. podczas posiedzenia Oddziału Pocztowego Związku Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego i święta strażackiego w Głogowie Małopolskim w 1932r. 

W 1935 roku o jego zaangażowaniu dla BBWR pisano: „przez swą pracę dla organizacji, stworzył jej realne podstawy, pozostając w czasie ustawicznych wyjazdów w ścisłym kontakcie z organizacją”. Poprzez wszystkie lata swojej aktywności wielokrotnie przewodniczył zebraniom BBWR wszystkich szczebli. 

Prócz działalności politycznej Sieradzki angażował się także w działalność społeczną. W 1931 roku podjął się udanej misji regulacji czasu jazdy pociągiem na linii Dębica-Rzeszów, a w 1932 roku przyczynił się do przydzielenia pomocy finansowej po gradobiciu i burzy, jaka nawiedziła powiat rzeszowski 23 maja. Pracował także jako ławnik w Powiatowym Urzędzie Rozjemczym ds. majątkowych, posiadaczy gospodarstw wiejskich w Rzeszowie. 

Śmierć w Auschwitz

14 sierpnia 1935r odbyły się wybory nowych kandydatów na posłów z rzeszowskiego okręgu wyborczego. Wybrano czterech kandydatów: Tadeusza Szetelę, Jana Dosticha, Feliksa Wilka i Adama Dobrowolskiego. Franciszek Sieradzki po zakończeniu pracy poselskiej w dalszym ciągu, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939r. angażował się społecznie i politycznie. 

Sieradzki trafił 14 kwietnia 1942r. do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer 29646. Przebywał w bloku 28, a następnie jako chory w bloku 20. Został zamordowany zastrzykiem fenolu 12 sierpnia 1942r., w grupie wyselekcjonowanych pięćdziesięciu chorych bloku 20. W obozowym akcie zgonu wpisano fałszywą przyczynę śmierci Herzmuskelentzundung – zapalenie mięśnia sercowego. Przebywał w obozie zaledwie 4 miesiące. Zmarł w wieku 56 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama