Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 21:49
Reklama dogadać się w małżeństwie

Wspomnienia Aleksandra Giermańskiego "Klisze z przeszłości"

Wspomnienia Aleksandra Giermańskiego "Klisze z przeszłości"

W serii "Biblioteka Podkarpackiej Historii" ukazały się wspomnienia Aleksandra Giermańskiego "Klisze z przeszłości". Autor urodził się w Turzym Polu koło Brzozowa, aresztowany przez Niemców trafił w pierwszym transporcie, w czerwcu 1940 roku, do Auschwitz, później na roboty przymusowe w Pasewalku. Po wojnie osiadł we Wrocławiu, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako uznany lekarz-radiolog.

Z notki zamieszczonej na okładce książki:

Młody, wysportowany chłopak, pełen energii i planów na przyszłość, zostaje nagle wyrwany z podkarpackiej krainy szczęśliwego dzieciństwa i rzucony w wir wojny. Jak przejść przez zamknięcie w więzieniu, a potem w dwóch obozach - najpierw trzy lata w KL Auschwitz, a następne dwa lata w Pasewalku, czerpiąc siłę jedynie ze skrawka widzianego przez kraty nieba? Jak odsunąć traumę, nie dać się wepchnąć w pozycję wiecznej ofiary ze stemplem byłego więźnia i zbudować nowe wartościowe życie? Jak, pomimo piętna pochodzenia inteligenckiego, zostać uznanym lekarzem i stworzyć w trudnych powojennych czasach najpierw zgrany zespół lekarzy i laborantów, a potem autorską szkołę radiologii? Odpowiedź znajdziecie Państwo we wspomnieniach wybitnego wrocławskiego radiologa, doc. dr hab.Aleksandra Giermańskiego oraz jego wieloletnich współpracowników prof. Jerzego Garcarka, dr Elżbiety Kociatkiewicz-Jarnickiej oraz techniczek RTG Anny Mazur i Anny Dobrzyckiej, którzy opisują powojenne pionierskie czasy radiologii przeplatając opowieść licznymi anegdotami.

Wspomnienia są  bogato ilustrowane fotografiami z rodzinnego archiwum. Więcej o autorze wspomnień znajdziecie tu: 

/artykul/854,aleksander-giermanski-wybitny-lekarz-wiezien-z-i-transportu-do-auschwitz

Publikację można kupić w wielu dobrych księgarniach, jak również za pośrednictwem wydawcy. Wystarczy wpłacić kwotę 30 złotych (obejmującą koszty przesyłki zwykłym listem) na konto: 

Tradycja sp. z o.o., 35-002 Rzeszów, ul. Jana III Sobieskiego 17

PKO Bank Polski, I Oddział w Rzeszowie

nr. 05 1020 4391 0000 6402 0143 4588


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama