Cmentarzysko z okresu średniowiecza odkryto w czasie prac związanych z nadzorem archeologicznym przy budowie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Przemyślu.
W trakcie prac archeologicznych, na obszarze 8,5 ara, zarejestrowano 35 grobów szkieletowych. Groby były orientowane na osi wschód-zachód. Trzy z nich z niewielkim odchyleniem na południe, pozostałe z odchyleniem na północ. Zmarłych chowano z głową ułożoną na zachód. W jednym przypadku zmarły był pochowany z głową w kierunku wschodnim. Niektórzy zmarli byli wyposażeni w dary grobowe.
W 14 grobach zarejestrowano naczynia ceramiczne w różnym stopniu zachowania (od całych naczyń – dwa zabytki, po pojedyncze fragmenty skorup). W grobach odkryto również ozdoby (dzwoneczki, obrączki i zausznice) oraz nożyki. Przy 8 pochówkach znajdowały się ozdoby, prawdopodobnie wykonane z brązu, miedzi lub srebra. Nożyki znaleziono przy 3 szkieletach. Zabytki zostaną poddane konserwacji, co pozwoli na sprecyzowanie rodzaju metalu. Trwają badania antropologiczne szczątków kostnych.
Odkryte groby tworzą cmentarzysko, które może być datowane na X-XII w.
Źródło: Renata Zych, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu.
Napisz komentarz
Komentarze