Tadeusz Góra urodził się 19 stycznia 1918 r. w Krakowie. Często zmieniał miejsce zamieszkania w związku ze służbą oficerską ojca. W 1933 roku wstąpił do Aeroklubu Wileńskiego, gdzie na szybowisku Grzegorzewo, szkoląc się na szybowcach Wrona i CWJ. Rok później został skierowany do słynnej w całej Europie Szybowcowej w Bezmiechowej, gdzie uzyskał podkategorię C. 13 maja 1937 wykonał w Bezmiechowej lot na długotrwałość utrzymując się w powietrzu 18 godzin, a 3 miesiące później zwyciężył w V Krajowych Zawodach Szybowcowych. Niemal rok później dokonał historycznego przelotu do Solecznik, zaś latem 1939 przeleciał trasę 304 km z Polichna koło Kielc do Bydgoszczy.
Wybuch wojny zastał go na podkieleckim szybownisku, skąd ewakuowany został do Łucka, gdzie trafił w ręce Sowietów. Zdołał uciec i przez Litwę, Łotwę oraz Szwecję dostać się do Francji, następnie do Anglii, gdzie został skierowany do 316 polskiego dywizjonu myśliwskiego. Od kwietnia 1942 do września 1943 zestrzelił bądź uszkodził w powietrzu 5 samolotów niemieckich. Wojnę zakończył w stopniu porucznika z licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.
Wrócił do Polski i w 1950 roku jako pierwszy Polak i drugi pilot na świecie zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. Do służby w wojsku mógł wrócić na fali „październikowej odwilży. Odszedł na emeryturę w stopniu podpułkownika w 1972 roku, ale nie przestał latać, był m.in. pilotem śmigłowcowym w Świdniku.
Po latach bywał z powrotem w Bezmiechowej. Ostatni raz w maju 2008 roku, gdy świętowano uroczyście 70 rocznicę jego pamiętnego lotu. Tadeusz Góra, mianowany w sierpniu 2007 roku generałem brygady w stanie spoczynku, zmarł 4 stycznia 2010 roku, niemal tuż przed 92 urodzinami.
z
Napisz komentarz
Komentarze