Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Jeśli chcemy postawić na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, musimy spełniać warunki związane z limitami uzyskiwanych przychodów. Podatnik ma taką możliwość wtedy, gdy w poprzednim roku podatkowym uzyskał przychody z działalności w formie spółki do 2 000 000 euro (limit to 8 569 200 zł) lub przychody z działalności wykonywanej samodzielnie do 2 000 000 euro (limit to 8 569 200 zł). Dla podatników uprawnionych do kwartalnego rozliczania podatku, limit wynosi 200 000 euro, przy czym konieczne jest przeliczenie limitu ryczałtu na PLN, zgodnie ze średnim kursem NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rozliczany rok podatkowy. Istotne jest to, że początkujący przedsiębiorcy nie tracą prawa do rozliczania ryczałtowego nawet po przekroczeniu limitu w pierwszym roku (w kolejnych latach trzeba pilnować limitów). Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Gdy dojdzie do przekroczenia limitu w ciągu roku, nie trzeba od razu zmieniać formy opodatkowania. Prawo do formy ryczałtowej utracimy od 1 stycznia kolejnego roku. Pamiętajmy o tym, że do wskazanych limitów nie są wliczane kwoty, o jakie należy zwiększyć lub zmniejszyć przychód w związku z dokonaną ulgą za złe długi w podatku dochodowym.
Już od 2026 roku obowiązkowy dla przedsiębiorców stanie się Krajowy System e-Faktur. Jest to nowoczesny program komputerowy, który pozwala wygodnie wystawiać i otrzymywać faktury strukturalne, korzystając z wielu dodatkowych funkcji. Coraz większe grono firm już teraz decyduje się korzystać z systemu, co skutkuje usprawnieniem i ułatwieniem codziennych zadań.
Stawki ryczałtu 2025
Podatnicy rozliczający się z fiskusem poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać z jednej z kilku stawek ryczałtowych. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą podlegającą pod kilka stawek, możemy posłużyć się kilkoma z nich. Jednakże pięcioma podstawowymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są:
- 17%
- 15%
- 8,5%
- 5,5%
- 3%
Informacje w tym zakresie znajdziemy w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne. Poza wskazanymi stawkami, obowiązują także: 14%, 12,5%, 12%, 10% oraz 2%. Przykładowo stawką 17% opodatkować można przychody osiągane przez osoby uprawiające wolne zawody. Dotyczy to głównie adwokatów, tłumaczy, radców prawnych, księgowych, biegłych rewidentów, notariuszy, agentów ubezpieczeniowych, rzeczników patentowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych itp. Ważne jest jednak to, że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uznaje się działalność bez zatrudnienia na umowę zlecenie, o pracę, czy też o dzieło.
Faktem jest, że tak zwany ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczonym sposobem opodatkowania działalności. Jak już wiemy, takie rozwiązanie polega na opodatkowaniu przychodu daną stawką podatku pod względem rodzaju uzyskanego przychodu. Jakie korzyści można uzyskać? Przedsiębiorcy mogą liczyć przede wszystkim na ułatwienie formalności podatkowych. Nie ma konieczności prowadzenia szczegółowej księgowości, gdyż wystarczy przechowywanie faktur zakupu materiałów i towarów oraz prowadzenie ewidencji przychodów. Obecnie stosowanymi stawkami ryczałtu dla prowadzonej działalności gospodarczej są: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% i 17%. Przedsiębiorca dodatkowo powinien mieć na uwadze obowiązujące limity ryczałtowe, określone w przepisach prawnych.