Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 11:59
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Nie żyje Janusz Szkutnik, działacz opozycyjny z okresu PRL, regionalista

19 grudnia 2024 roku, w wieku 69 lat zmarł Janusz Szkutnik. Był znanym na Rzeszowszczyźnie działaczem opozycji demokratycznej z okresu PRL, wydawcą, antykwariuszem, regionalistą.

Janusz Szkutnik urodził się 22 czerwca 1955 roku w Jarosławiu. W latach 1977–1981 współpracował z KSS "KOR" i środowiskiem pisma "Robotnik". Wspierał Rzeszowski Komitet Samoobrony Chłopskiej redagował niezależna czasopismo "Wieś Rzeszowska".  Od jesieni 1980 współorganizował na Rzeszowszczyźnie koła "Solidarności Wiejskiej", później aktywnie działał w NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Był jednym z organizatorów strajków rzeszowsko-ustrzyckich. 

Internowany 13 grudnia 1981 w podrzeszowskim Załężu, gdzie prowadził m.in. protest głodowy. Po wyjściu na wolność współtworzył rzeszowskie struktury "Solidarności Walczącej", Rzeszowskiego Komitetu Oporu  Rolników i Niezależnego Ruchu Ludowego "Solidarność". Był redaktorem kilku tytułów prasy podziemnej, tworzył rzeszowskie radio "Solidarności Walczącej". Był stale inwigilowany i represjonowany, na przełomie 1985 i 1986 roku przez kilka miesięcy aresztowany. W 1989 roku był przeciwnikiem porozumień "Okrągłego Stołu", współtworzył m.in. struktury PSL "Solidarność" i Partii Wolności. 

Po przemianach ustrojowych pracował m.in. w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie, wydawał regionalne książki, przez wiele prowadził znany antykwariat w Rzeszowie. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2010 roku otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej, zaś w 2020 roku Krzyż Wolności i Solidarności. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama