Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 17:34
Reklama prosto i po polsku

Jadwiga Piłsudska - córka Marszałka, szybowniczka z Bezmiechowej

Córka Józefa Piłsudskiego od dzieciństwa fascynowała się lotnictwem. Szkoliła się m.in. w słynnej szkole szybowcowej w Bezmiechowej.
Jadwiga Piłsudska na szybowcu Wrona
Jadwiga Piłsudska na szybowcu Wrona

Jadwiga Piłsudska urodziła się w Warszawie 28 lutego 1920 roku. Dzieciństwo spędziła w domu ojca w Sulejówku. Jedną z jej pasji było lotnictwo. Mając dwanaście zajęła się modelarstwem, została członkiem Aeroklubu Warszawskiego. W 1937 roku odbyła szkolenie szybowcowe w w okolicach Krzemieńca, które kontynuowała w Bezmiechowej Dolnej w Bieszczadach, gdzie w latach 1930-39 funkcjonowała szkoła szybowcowa. Tu zdobyła wszystkie kategorie pilota szybowcowego: „A", „B", „C" i „D". Jej rekordem był pięciogodzinny, wykonany tuż przed wybuchem II wojny światowej, szybowcem WWS-3. Delfin przelot na liczącej 270 kilometrów trasie z Bezmiechowej do Łukowa. Inna kursantka z Bezmiechowej z tego okresu - Irena Steinbock-Horbaczewska - wspominała po latach, że Piłsudska obok Maria Younga i Wandy Modlibowskiej była najbardziej rozpoznawalną uczestniczką szkoleń, zaliczała ją do do elity polskich pilotów szybowcowych. Córka marszałka latała m.in. na szybowcach IS-B Komar i CW-5 bis. 

We wrześniu 1939 roku wraz z matką Aleksandrą i siostrą Wandą przez Łotwę i Szwecję przedostała się do Anglii.  W 1942 roku podjęła praca w ATA -  Air Transport Auxiliary, zajmującej się przeprowadzaniem samolotów od producentów i zakładów remontowanych do baz RAF.  W 1944 roku wyszła za mąż za kapitana marynarki wojennej Andrzeja Jaraczewskiego. W Liverpoolu po wojnie skończyła architekturę, pracowała w wyuczonym zawodzie. Do Polski wróciła w 1990 roku, zamieszkała w Warszawie, gdzie zmarła 16 listopada 2014 roku, pochowana została na cmentarzu powązkowskim. W 2020 roku Jadwiga Piłsudska odwiedziła po latach Bezmiechową Dolną, gdzie uczestniczyła m.in. w spotkaniu w tutejszej Szkole Podstawowej im. Polskich Szybowników. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama