Rzeszów lat 60. XX wieku w obiektywie Józefa Gajdy.

Staromieście
Połowa lat sześćdziesiątych ub. stulecia. Stare Staromieście umiera. Takie są nieuchronne prawa rozwoju...

Staromieście
W tym miejscu, z dawnego Staromieścia pozostała jedynie zabytkowa kapliczka, pod którą – jak głosi legenda – modlił się św. Wojciech. Stojący z tyłu żuraw budowlany sygnalizuje nadejście nowych czasów.

Staromieście
Byli właściciele staromiejskich chałup dostali mieszkania na pobliskim nowym osiedlu 1000 – lecia bądź w innych dzielnicach miasta. Lecz pamięć o ojcowiźnie nachodziła ich do końca życia.

Sienkiewicza
Kładka na Przyrwie łączyła Sienkiewicza ze staromiejskim kościołem. Nieopodal widać już szkielet przyszłego biurowca Rzeszowskich Zakładów Przemysłu Owocowo – Warzywnego „Alima” .

Dąbrowskiego
1973. Powstały główne arterie biegnące przez centrum: wschód – zachód i północ – południe, zmodernizowano inne ważne ulice. Na zdjęciu roboty na Dąbrowskiego.

Centrum
W centrum miasta ogromny plac budowy. Tu zaplanowane główne rzeszowskie rondo wraz z nowymi trasami przelotowymi oraz wiaduktami. Szkielet hotelu Rzeszów sięga już 6. piętra.

Centrum
Rok 1966. Po ogrodzie Bernardynów pozostały resztki. Już wytyczono trasę nowej arterii północ - południe. W latach siedemdziesiątych zlokalizowano tu największy parking w centrum

Centrum
Józef Gajda, z dachu WRN (PUW), z pasją autentycznego reportera dokumentował zmiany w rzeszowskim krajobrazie. Rok 1968. Trasa Grunwaldzkiej, głównej ulicy z centrum do dworca, już zakłócona jest gotowym fragmentem arterii 22 Lipca (Piłsudskiego).

Centrum
Na tej zaś fotce, uwieczniono róg Grunwaldzkiej po drugiej stronie 22 Lipca. Ostatnie miesiące starych oficyn. Po kilku latach, zastąpią je pawilony m.in. dla PKO BP.

Marszałkowska
Skrzyżowanie Marszałkowskiej, Nowotki i Krasickiego (dziś Warszawskiej i Lubelskiej). W 2005 roku powstało tu rondo im. Jana Pawła II.

Centrum
Końcówka lat sześćdziesiątych. Hotel Rzeszów sięgał już dachu. Po pobliskich chałupkach wkrótce nie pozostał ślad.

Załęże
Budowniczowie postawili podpory pod tak potrzebny most Załęski. Połączy centrum z dzielnicą przemysłową, gdzie znajdą swe miejsce m.in. ciepłownia, oczyszczania ścieków, baza MPGK. Na horyzoncie pagórki Pobitego.

Jabłońskiego
Widok z wiaduktu Tarnobrzeskiego na ulicę Goslara (Jabłońskiego). Z lewej strony nowego wysokościowca widać budynek w stanie surowym przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon.

Ruska Wieś/ os. Tysiąclecia
Kolejny fragment Rzeszowa po którym nie pozostał ślad. Takie uliczki jak Promień czy Podwale figurują jedynie na archiwalnych mapach. Za torami na miejscu Ruskiej Wsi góruje nowe osiedle 1000 – lecia.
Napisz komentarz
Komentarze