1746 - W Krośnie zmarł Kazimierz Czyżewski, jezuita, rektor kolegium jezuickiego w Toruniu i Sandomierzu.
1870 - Zarejestrowany został pierwszy Statut Towarzystwa Towarzystwa Zaliczkowego dla Miasta Rzeszowa i Powiatu Rzeszowskiego., które oficjalną działalność rozpoczęło 15 grudnia tegoż roku. Inicjatorami Towarzystwa byli ówcześni mieszkańcy miasta wywodzący się z różnych warstw społecznych i reprezentujący różne zawody. działalności Towarzystwa skupiała się na udzielaniu pożyczek i gromadzeniu wkładów oszczędnościowych na oprocentowanych rachunkach.
1876 - W Przemyślu zmarł Franciszek Ksawery Pawłowski, historyk Kościoła katolickiego, profesor i rektor Instytutu Teologicznego w Przemyślu. kierował Zakładem Biblistyki Nowego Testamentu Opracował szkice historyczne ponad 260 parafii i ponad 20 klasztorów w diecezji przemyskiej.
1943 – Oddział partyzancki NOW-AK pod wodzą por. Franciszka Przysiężniaka ("Ojca Jana") zaatakował wieś Bukowina (powiat biłgorajski), dokonując spalenia 31 gospodarstw należących pierwotnie do Polaków, a zasiedlonych przez Ukraińców, zabijając około 10 z nich.
1944 - W Bonarówce koło Strzyżowa w niejasnych okolicznościach (podejrzewa się oddział AL) zastrzelona została Julia Hankiwśka-Oparowska, teściowa Stepana Bandery.
1944 - Ranny w czasie akcji "Burza", pojmany został przez Niemców i zamordowany Józef Tajchman ps. „Słowik” , działacz konspiracji, jeden z najdzielniejszych żołnierzy dywersji Obwodu AK Łańcut W jego zabudowaniach gospodarczych znajdował się magazyn konspiracyjny, w którym przechowywano broń i następnie żywność. Brał udział m.in w ataku na posterunek policji granatowej w Albigowej w listopadzie 1942 roku.
1972 - We Francji zmarł pochodzący z Brzozowa Franciszek Prochaska, artysta malarz, grafik, dyplomata, drukarz. Ofiarodawca własnych prac oraz zgromadzonych kolekcji malarstwa, grafiki i rzeźby dla Muzeum Historycznego w Sanoku. Zajmował się typografią,
1992 - W Sanoku zmarł Jan Emilian Bezucha, znany prawnik, radny miejski.
2000 - W Sanoku zmarł Arnold Andrunik (ur. 20 października 1911 w Przemyślu), żołnierz AK, współpracownik siatki Kurierskiej podczas II wojny światowej. Był więziony w Auschwitz-Birkenau , Groß-Rosen oraz Sachsenhausen–Oranienburg. Po wojnie pracował w Sanoku, działał społecznie, zaangażował się w działalność kombatancką i upamiętniającą martyrologię obozową.
2010 - Zmarł Jan Adamski (na głównym zdjęciu), aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz prozaik. Występował w rzeszowskim Teatrze im. W. Siemaszkowej, w Krakowie w Teatrze Rapsodycznym,Starym i Teatrze im. Juliusza Słowackiego, znany m.in. z roli księdza Pycnika w filmie "Polskie drogi,., cieszył się osobistą znajomością i bogatą korespondencją z ks. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.
Napisz komentarz
Komentarze