W czasie prowadzenia prac konserwatorskich przy pozostałościach malowidła na ścianach sali modlitwy dawnej synagogi Talmud Tora w Bieczu (obecnie mieści się tu miejska biblioteka) odkryto nieznaną dotąd dekorację malarską stropu. Wąskie i długie pola stropu odcinkowego zakomponowano w podobny sposób. Na każdym namalowano ramę, a w niej umieszczono na przeciwległych końcach - medaliony, otoczone wstęgami i motywami roślinnymi oraz centralnie - stylizowaną rozetę z kwiatów. Na środkowym polu sklepienia, po stronie wschodniej, w pobliżu znajdującej się niegdyś na ścianie szafy ołtarzowej służącej do przechowywania Tory (aron ha kodesz) w medalionie przedstawiono dłonie w charakterystycznym geście błogosławieństwa, a po przeciwnej stronie instrumenty muzyczne (zapewne nawiązanie do psalmu 150).
W pozostałych medalionach występuje cykl znaków zodiaku często pojawiający się w synagogach ze względu na związek z kalendarzem księżycowym, według którego ustalano daty świąt żydowskich. Do tej pory spod warstw późniejszych farb i gipsów ujawniono Skorpiona, Koziorożca, Bliźnięta (ze względu na zakaz przedstawiania postaci ludzkiej w judaizmie występuje przedstawienie zastępcze - para gołębi), Raka i Byka. Każdemu z przedstawień towarzyszy napis w języku hebrajskim.
Kompozycja malarska na stropie jest stosunkowo dobrze zachowana zwłaszcza w porównaniu do bardzo zniszczonej (głównie wskutek poprowadzenia instalacji elektrycznych) dekoracji ścian. Malowidła ścian, jak i stropu stanowiły niegdyś jedną dekorację malarską wnętrza synagogi żydów reformowanych powstałej w dwudziestych latach dwudziestego wieku obok wcześniejszej synagogi Żydów ortodoksyjnych.
Źródło: Urząd Miejski w Bieczu
Napisz komentarz
Komentarze