Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:10
Reklama

Węgrzy znów w Twierdzy Przemyśl

Węgrzy znów w Twierdzy Przemyśl
    o
   Węgierscy goście zwiedzili m.in. Kraków, Tarnów i Rzeszów, zaś 17 lipca dotarli do Przemyśla, gdzie spotkali się z włądzami miasta i województwa oraz lokalnymi pasjonatami historii, Głównym  punktem programu pobytu były tu uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro-węgierskich przy ul. Przemysława.
     - Twierdza Przemyśl i jej związki z ówczesną historią i dniem dzisiejszym, to z jednej strony olbrzymi bagaż, ofiara ponad 100 000 ludzi, a z drugiej pamięć, którą jesteśmy winni po to, by z przeszłości czerpać to co najważniejsze, mądre i budować jak najlepsze relacje między naszymi narodami. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za Państwa obecność, nie tylko dzisiaj i podziękować za olbrzymią sympatię, jaką cieszymy się my Polacy przebywając na Węgrzech - mówił w czasie uroczystości prezydent Przemyśla Robert Choma. Szef Instytutu i Muzeum Historii Wojen przy Ministerstwie Obrony Węgier przypomniał historię walk o Twierdzę Przemyśl, a szczególnie działań jednostek węgierskich stacjonujących w Twierdzy. W trakcie wspólnej modlitwy za zmarłych węgierski i polski kapelan pobłogosławili nowy krzyż drewniany stojący na cmentarzu, a delegacje i pozostali uczestnicy spotkania złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskich żołnierzy.
     - Przemyśl, zwany niegdyś "bramą Węgier"  ma stałe, bardzo ważne miejsce w pamięci historycznej Węgrów. To niezwykle istotne miejsce dla starszego pokolenia oraz osób interesujących się przeszłością - mówi portalowi podkarpackahistoria.pl Szabolcs Szilagyi, mieszkający w Polsce znany węgierski pisarz i dziennikarz, był atache kulturalny Ambasady Węgierskiej w Warszawie. Twierdza Przemyśl jest dla Węgrów swego rodzaju symbolem strat poniesionych w czasie I wojny światowej. Jedną z głównych jednostek broniących w 1914 i 1915 roku fortecy była 23 Dywizja Piechoty Honvedu, pracowało tu także wielu Węgrów - cywilów. W okresie austro-węgierskim i Wielkiej Wojny język węgierski był jednym z najczęściej słyszanych na ulicach. Kwitło życie kulturalne, organizowane były wieczory muzyczne i poetyckie, ukazywała się węgierskojęzyczna prasa. Z Przemyślem związany był wybitny poeta Gezy Gyoni, uczestnik obrony Twierdzy, na którego twórczości wojenne przeżycia wywarły silne piętno.
    s
    źródło i fot. przemysl.pl

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama