Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 15:10
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

1906. Jak sanoccy robotnicy rozbili urzędniczą zabawę

Na początku 1906 roku sanoccy robotnicy zaatakowali uczestników hucznej zabawy karnawałowej, którą uznano za niedopuszczalną w sytuacji, gdy w sąsiednim zaborze rosyjskim trwała rewolucja, zaś w starciach z carskim wojskiem i policją ginęli Polacy.
1906. Jak sanoccy robotnicy rozbili urzędniczą zabawę
Sanoccy robotnicy sądzeni w 1906 roku za rozbicie urzędniczej zabawy. Fot. Nowości Illustrowane.

Sprawa, bardzo głośna w tamtym czasie, trafiła wiosną 1906 roku przed oblicze ówczesnej Temidy. Przed lwowskim trybunałem orzekającym stanęło 28 miejscowych robotników (głównie z fabryki wagonów, czyli dzisiejszego „Autosanu”), oskarżonych o to, że 3 stycznia tegoż roku pod tutejszym kasynem, gdzie trwała zabawa z tańcami dla grona urzędników, urządzili burzliwą manifestację w czasie której wybili szyby w budynku i przepędzili imprezowiczów. Robotnicy tłumaczyli swoje zachowanie tym, że organizowanie huczne zabawę w chwili, gdy w Królestwie Polskim trwała rewolucja i lała się bratnia krew, było niegodne honoru Polaka i naruszało powagę ogłoszonej w galicyjskich środowiskach robotniczych nieoficjalną żałobę narodową.

Popularny wówczas, trójzaborowy tygodnik „Nowości Illustrowane” pisał tak o tych wypadkach i procesie:

- Kilkunastu demonstrantów uwięziono zaraz na miejscu i trzymano do niedawna w areszcie śledczym i wypuszczono ich na wolność dopiero wówczas, kiedy akt oskarżenia przeciw nim i innym obwinionym o współudział był wygotowany. (…) Dzięki dzielnej obronie adwokatów: dr Dwernickiego, dr  Feiersteina i dr Lesera, oraz dzięki ojcowskiemu stanowisku, jakie wobec oskarżonych, przeważnie młodych robotników, zajął trybunał pod przewodnictwem radcy Wierzbickiego, wyrok zapadł bardzo łagodny., bo zasądzający tylko pięciu oskarżonych na karę od 8 dni aresztu do 5 tygodni więzienia.

Jak widać ówczesne organa sprawiedliwości nie potraktowały robotników zbyt surowo, oceniając, iż ich występek nie miał charakteru chuligańskiego, lecz wynikał z pobudek patriotycznych.

js

fot. „Nowości Illustrowane”

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tubylec 15.05.2020 07:25
Komentarz usunięty

Reklama