Rada Miejska Krosna przyjęła uchwałę o nazwaniu imieniem doktora Kamila Bogackiego mostu na rzece Lubatówce. Z wnioskiem o uhonorowanie w ten sposób wybitnego lekarza i działacza niepodległościowego występowało środowisko regionalistów związanych z „Podkarpacką Historią”.
O naszych staraniach informowaliśmy w numerze 3-4/2018 „Podkarpackiej Historii”. Wniosek w szybkim tempie został skierowany pod obrady Rady Miasta i bez głosów sprzeciwu przyjęty 28 maja 2018 roku przez radnych. Doktor Bogacki jest więc patronem mostu na Lubatówce w ciągu ulicy Piłsudskiego.
„Podkarpacka Historia” jako pierwsza, szeroko przedstawiała sylwetkę Kamila Bogackiego na swych łamach w 2016 roku. Przypomnijmy, że urodził się w 1884 roku w Korczynie koło Krosna w rodzinie o bogatych tradycjach niepodległościowych. Jego dziadek był powstańcem styczniowym i zesłańcem.
Kamil Bogacki studiował w Wiedniu, szereg lat spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaprzyjaźnił się z przyszłym prezydentem USA Woodrowem Wilsonem. W czasie I wojny światowej związany był z Legionami Polskimi i Józefem Piłsudskim. W Stanach Zjednoczonych tworzył sprzyjający klimat dla sprawy polskiej, co zaowocowało m.in. słynnym 13 punktem programu Wilsona, podkreślającym konieczność powstania państwa polskiego. Po wojnie zabiegał m.in. o amerykańską pożyczkę dla odradzającego się kraju.
W pewnym okresie czasu Kamil Bogacki był osobistym lekarzem Józefa Piłsudskiego, przez pewien czas pracował w administracji państwowej. W czasie II wojny światowej angażował się w działalność Armii Krajowej i ratowanie ludności żydowskiej. Zmarł w Krośnie 13 lutego 1959 roku.
Napisz komentarz
Komentarze