Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 14:22
Reklama

Wydarzyło się 23 grudnia

Wydarzyło się 23 grudnia
Hrabia Jan Potocki na obrazie Antona Graffa

1815 - W Winnicy popełnił samobójstwo Jan Nepomucen Potocki, poseł na Sejm Czteroletni, właściciel Łańcuta, powieściopisarz, podróżnik i historyk, autor m.in. „Pamiętnika znalezionego w Saragossie”.

1846 - W Wietrznie koło Jasła umiera Walenty Chłędowski, literat, tłumacz, krytyk literacki, pisarz, filozof; redaktor „Pamiętnika Lwowskiego”.

1862 - W Łańcucie zmarł Alfred Wojciech Potocki, hrabia i I ordynat łańcucki, marszałek Stanów Galicyjskich. Oficer armii Księstwa Warszawskiego.

1865 – CK namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło „Ustawę ogniową dla miasta Przemyśla”, co uznaje się za powołanie do życia pierwszej na obecnym Podkarpaciu zawodowej straży pożarnej.

1868 - Tytuł Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka otrzymał Erazm Łobaczewski. Został uhonorowany za pracę na stanowisku burmistrza miasta w latach 1867-1868 (uchwalenie j. polskiego jako urzędowego dla Sanoka, wprowadzenie porządku w mieście, rozwój przestrzenny, powstawanie nowych ulic, samorządności, inicjatywy społeczne i gospodarcze).

1875 - W Sanoku urodził się Władysław Wiktor Kucharski, historyk, pedagog, dziennikarz, dyrektor szkół, działacz społeczny. 

1882 - W Ropczycach urodził się Jan Szczyrek, dziennikarz, działacz i polityk socjalistyczny, radny Rady Miasta Lwowa, członek II kadencji Rady Narodowej RP, poseł Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego. 

1891 - W Prusieku w powiecie sanockim urodził się Zygmunt Puchalik, kapitan żandarmerii Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.  

1896 - W Samborze urodził się Tadeusz Sas-Porembalski, inżynier górnicy, urzędnik branży naftowej, prezydent Przemyśla w 1944 roku.

1903 - W Przemyślu urodził się Włodzimierz Bilan  harcerz, dziennikarz, adwokat, radny, delegat Rządu RP na wychodźstwie, jeden z wybitnych działaczy obozu narodowego, zmarły w 1951 roku w stalinowskim więzieniu.

1903 - We wsi Orłów (gmina Borowa) w powiecie mieleckim urodził się Roman Gesing, inżynier leśnik i polityk, więzień obozów koncentracyjnych, od 20 grudnia 1945 do 30 marca 1947 wojewoda rzeszowski. W 1957 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, a 18 maja 1961 roku został powołany na stanowisko ministra tego resortu. Jako minister podwyższył jakość prac hodowlanych, prowadził zalesienia inwestycyjne na gruntach nieleśnych, otwierał nowe szkoły leśne i doprowadził do wydania wielu aktów normatywnych z zakresu ochrony przyrody.  

1906  - W Rzeszowie urodził się Adam Wiktor Przyboś, historyk i nauczyciel, profesor PAN i WSP w Krakowie, rodzony brat pedagoga Stefa Przybosia, kuzyn poety i eseisty Juliana Przybosia.

1908 - W Radomyślu Wielkim urodził się Eugeniusz Woliński, znany nauczyciel i bibliotekarz.

1944 – Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Krośnie został działacz PPS Tadeusz Bazan.

1953 - W Wysokiej koło Łańcuta urodził się Adam Szal, od 2016 roku arcybiskup metropolita przemyski, zastąpił abp. Józefa Michalika, który pasterzem archidiecezji przemyskiej był 23 lata. 

1960 - W Przemyślu urodził się Paweł Maria Niemkiewicz, współorganizator podziemnych struktur „S” w regionie, zaangażowany w działania wydawnicze i szkoleniowe, w 1990 roku wicewojewoda przemyski.

2013 - Nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy Centrum Wystawienniczo - Kongresowego w Jasionce. Inwestycja została oddana do użytku podczas uroczystej gali 23 czerwca tego roku. 

2021 - Zmarł Eugeniusz Czepiel z Kolbuszowej. lekarz weterynarii. wieloletni prezes Zarządu Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej, a w latach 80. poseł na Sejm PRL. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama