1672 - Pod Niemirowem oddziały Jana Sobieskiego rozbiły tatarskie czambuły uchodzące z łupami i jasyrem wziętym m.in. na ziemi sanockiej. Był to efekt rajdu przyszłego króla Polski po terenach dzisiejszego wschodniego Podkarpacia.
1870 - W Rzeszowie urodził się Jan Kazimierz Czapliński, prawnik, generał brygady Wojska Polskiego, członek Naczelnego Sądu Wojskowego.
1887 - Zmarł, urodzony w Dynowie, Józef Kasznica, absolwent Gimnazjum w Rzeszowie, prawnik, profesor Szkoły Głównej w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego, później Uniwersytetu Lwowskiego, autor wieku publikacji.
1891 - Zmarł ks. Jan Gruszka, długoletni proboszcz rzeszowskiej Fary.
1892 - Urodził się Franciszek Piotr Bielak, wybitny historyk literatury. Specjalista dziejów literatury polskiej odrodzenia, romantyzmu i pozytywizmu. Uczeń Gimnazjum w Sanoku.
1898 - W Jaśle zmarł, urodzony w Rzeszowie, Władysław Zajączkowski, matematyk, profesor Szkoły Głównej w Warszawie i Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, rektor Szkoły Politechnicznej we Lwowie, autor wielu książek z teorii równań różniczkowych, geometrii analitycznej i metod matematycznych w fizyce.
1940 - W egzekucji w lasach głogowskich zamordowany został absolwent I Gimnazjum w Rzeszowie Stław Kraus.
1944 - Nieudana próba odbicia więźniów politycznych z więzienia na Zamku rzeszowskim. Akcją dowodzi Łukasz Ciepliński, późniejszy szef IV Zarządu zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ginie po dwóch żołnierzy radzieckich, milicjantów i AK-owców.
2015 – Oddanie do użytku najdłuższego w Rzeszowie mostu im. Tadeusza Mazowieckiego.
Napisz komentarz
Komentarze