1672 pierwsze starcia ekspedycji hetmana Jana Sobieskiego z Tatarami pustoszącymi południowo-wschodnie rubieże Rzeczypospolitej. W czasie trwającej dziesięć dni kampanii kilka tysięcy polskich rycerzy rozbiło wielokrotnie większe siły wroga, uwalniając przy tym około 40 tys. jeńców porwanych w jasyr, a pochodzących głównie z Bieszczad i ziemi sanockiej.
1731 - Urodził się Stanisław Marcin Moszczeński, nauczyciel szkół pijarskich, prefekt kolegium w Rzeszowie, tlumacz i publicysta.
1870 - W Rzeszowie urodził się Józef Telller, lekarz miejski, działacz społeczny, budowniczy rzeszowskiego szpitala rzeszowskiego.
1881 - W Radymnie koło Jarosławia przychodzi na świat Bruno Stanisław Gruszka, prawnik, działacz ludowy, poseł na Sejm II RP, zmarły w radzieckim więzieniu w Przemyślu.
1895 - W Sanoku rodzi się Bruno Edward Olbrycht, generał dywizji, żołnierz AK ps. Olza, po wojnie walczący z poAKowskim podziemiem.
.1941 - Podczas masowych aresztowań księży na terenie Łodzi i okolic, został aresztowany i wywieziony do obozu przejściowego w Konstantynowie Łódzkim Anastazy Pankiewicz, urodzony w Nagórzanach koło Sanoka duchowny katolicki, bernardyn. W 1937 powołał do życia Zgromadzenie Sióstr Antonianek od Chrystusa Króla. Zginął 20 maja 1942 roku zagazowany w Dachau. W 1999 ogłoszony przez Jana Pawła II błogosławionym w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej.
1942 - Urodził się w Krośnie Marian Filar, prawnik, poseł na Sejm z Pomorza w latach 2007-2011.
1962 - Zmarł Artur Kopacz, wieloletni wykładowca i dyrektor seminariów nauczycielskich, kurator Okręgu Szkolnego w Rzeszowie (1945–47), pierwszy prezes zarządu Tow. Przyjaciół Nauki i Sztuki w Rzeszowie.
1970 - Zmarł Julian Przyboś, poeta, eseista, teoretyk literatury, pochodzący z Gwoźnicy koło Niebylca.
Napisz komentarz
Komentarze