1288 - Zmarł Leszek II Czarny, książe sieradzki, inowrocławski, łęczycki, krakowski i sandomierski. Uważa się, że on pierwszy zainicjował akcję jednoczenia kraju po rozbiciu dzielnicowym.
1700 - Urodził się Hieronim Franciszek Konarski, pijar, polityk, nauczyciel m.in. w kolegium rzeszowskim, reformator szkolnictwa pijarskiego, publicysta, poeta i dramaturg.
1724 - W Świlczy urodził się Norbert Andrzej Jodłowski, nauczyciel m.in. w kolegium pijarów w Rzeszowie, pisarz, prefekt szkół zakonych, tłumacz.
1773 - Sejm ratyfikował I rozbiór Polski. Część terenów obecnego Podkarpacia już w poprzednim roku została zajęta przez wojska austriackie.
1876 - W Rzeszowie zmarł ks. Feliks Dymnicki, katecheta rzeszowskiego gimnazjum i przez pewien czas zastępca dyrektora szkoły, założyciel bursy gimnazjalnej, budowniczy nowego budynku bursy gimnazjalnej dla ubogiej młodzieży, twórca i dyrektor konwiktu dla dziewcząt, założyciel i katecheta szkoły żeńskiej, a także jej dyrektor, członek Rady Miejskiej w Rzeszowie.
1887 - W Cieszanowie urodził się Stefan Dembiński, generał, po klęsce wrześniowej przedstawiciel Naczelnego Wodza na Węgrzech.
1891 - W Rzeszowie urodził się Edward Zygmunt Peszkowski, krewny ks. Zdzisława Peszkowskiego, podpułkownik artylerii Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.
1892 - W Samborcu koło Sandomierza przyszedł na świat błogosławiony ks. Władysław Miegoń, kapelan marynarki wojennej, zamordowany w Dachau.
1895 - Rada Miejska w Sanoku zgodziła się na sprzedaż Towarzystwu Akcyjnemu Budowy Wagonów i Maszyn gruntu z folwarku Posada Olszowska pod budowę nowej fabryki (późniejszego Autosanu).
1900 - Urodził się Edward Smolarz, jako gimnazjalista brał udział w 1918 roku w obronie Lwowa, później w wojnie z bolszewikami. Poległ pod Krasnem koło Lwowa 6 września 1920.
1908 - W Birczy zmarł Stanisław Ritter von Kowalski, generał armii austro-węgierskiej.
1919 - W Zaczerniu (dzisiaj dzielnica Rzeszowa) urodził się Józef Jan Porada, żołnierz kampanii wrześniowej, ZWZ-AK i uczestnik konspiracji antykomunistycznej, więzień stalinowski.
1939 - Pochodzący z Tuszowa Narodowego koło Mielca gen. Władysław Sikorski, po szczęśliwym dotarciu do Francji zostaje premierem rządu emigracyjnego, później Naczelnym Wodzem.
Napisz komentarz
Komentarze