Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:41
Reklama prosto i po polsku

21 września

21 września

1461 zmarła Zofia Holszańska, zwana Sonką. Królowa Polski, czwarta i ostatnia żona Władysława II Jagiełły, matka Władysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka.  W ślubnym wianie otrzymała m.in. Sanok, w którym mieszkała przez dwadzieścia sześć  lat, przyczyniając się do rozwoju miasta i zamku.

1874 w Sanoku zmarł Jerzy Rapf. Pochodził spod Wiednia, do Sanoka trafił w 1832 roku. Pełnił tu m.in. funkcję lekarza miejskiego i dyrektora szpitala, zaś w latach 1865-1867 burmistrza.

1914 - Do Rzeszowa wkroczyły wojska rosyjskie. Rozpoczęła się tzw. I okupacja miasta.

1939 - W swoim sanockim mieszkaniu aresztowany zostaje przez Niemców ostatni przedwojenny burmistrz miasta Maksymilian Słuszkiewicz. Był syna Michała, wcześniejszego włodarza Sanoka.  Maksymilian Słuskziewicz był przez kilka kadencji radnym miejskim, wcześniej działaczem „Sokoła” i Drużyn Bartoszowych, żołnierzem Wojska Polskiego. Obowiązki burmistrza pełnił od 1937 roku do 10 września 1939, gdy wkroczyli Niemcy. Namawiany do schronienia się przed spodziewanym aresztowaniem miał odpowiedzieć: „Nie mogę zawieść tych, co mi zaufali, nie zostawię ich samych, przecież tu, z nimi mój obowiązek”. Wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie zginął tam 17 stycznia 1940 roku w wieku 55 lat.

1945  aresztowany przez UB i uwięziony w Rzeszowie zostaje Jozafat Kocyłowski. urodzony w Pakoszówce grekokatolicki biskup przemyski. Oskarżany był m.in. o kolaborację z hitlerowcami i sprzyjanie UPA. Uznany za męczennika i beatyfikowany w czerwcu 2001 we Lwowie przez Jana Pawła II.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama