1848 - W Sanoku urodził się Michał Słuszkiewicz, działacz społeczny, burmistrz Sanoka w okresie I wojny światowej i okresie międzywojennym. Był właścicielem największej masarni w mieście i słynnego sklepu z wędlinami przy obecnej ul. Kościuszki 3. Przez prawie 40 lat sprawował mandat radnego. W okresie okupacji rosyjskiej w czasie I wojny światowej był zarządcą komisarycznym miasta, aresztowanym za niewywiązanie się z nałożonej kontrybucji. W maju 1920 roku został wybrany burmistrzem. Za jego czasów uregulowano m.in. brzegi Sanu, stworzono sieć wodociągowo-kanalizacyjną, otworzono cegielnię, betoniarnię i Seminarium Nauczycielskie.
1920 - Rada Szkolna Krajowa zezwoliła szkole w Orzechówce koło Jasienicy Rosielnej na zaprowadzenie nauki w systemie 4-klasowym.
1934 - Zmarł gen. Julian Stachiewicz, jeden z dowódców obrony Przemyśla przed Ukraińcami w listopadzie 1918.
1944 - Wojska radzieckie zajęły w ramach operacji dukielsko-preszowskiej zdobyły m.in. Duklę i wkroczyły do Iwonicza-Zdroju znajdującego się już od 26 lipca (jako tzw. Republika Iwonicka) w rękach Armii Krajowej.
1961- W Genewie zmarł Jerzy Józef Potocki, syn Romana - III ordynata łańcuckiego, dyplomata i senator II RP, pochowany w rodzinnej krypcie w Łańcucie.
1983 - Zmarł kapitan Michał Fijałka, żołnierz kampanii wrześniowej i kampanii francuskiej 1940 roku, cichociemny, oficer AK. Był absolwentem sanockiego Gimnazjum. W 1939 roku przez Węgry i Jugosławię przedarł się do Francji do polskiego wojska. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari. We wrześniu 1942 zrzucony do kraju, brał m.in. udział w słynnej akcji rozbicia więzienia w Pińsku, walczył z UPA w obronie polskiej ludności. Był dowódcą I batalionu 27 Wołyńskiej Dywizji AK, nad której monografią pracował do śmierci.
Napisz komentarz
Komentarze