Czy każdy destylator się nada?
W destylatach smakowych moc jest ważna, ale priorytetem będzie zwykle otrzymanie konkretnego smaku oraz aromatu. Proces produkcji smakówek przebiega więc inaczej niż produkcja czystego spirytusu – destylacja zachodzi tylko raz, dzięki czemu w otrzymanym alkoholu zachowa się dużo związków smakowych i aromatycznych, które decydują o jakości danego trunku. Przy destylacji prostej moc otrzymywanego destylatu jest początkowo wysoka, w granicach ok. 80 proc., ale szybko spada, by ostatecznie zatrzymać się na poziomie 20-30 proc.
Taki efekt najłatwiej osiągnąć na destylatorach typu pot-still. Są one zaprojektowane właśnie do destylacji prostej, w przeciwieństwie do kolumn rektyfikacyjnych (klasycznych oraz Aabratek), które służą do robienia czystego spirytusu. W nowoczesnych kolumnach często można się spotkać z podwójnym systemem odbioru, np. LM+OVM lub LM+OLM, co pozwala na jednym destylatorze produkować i smakówki, i czysty spirytus. Mimo to, jeśli produkcja ma się koncentrować na destylatach smakowych, lepszą opcją będzie pot-still, na którym sporadycznie da się też zrobić dobrej jakości bimber.
Jak przebiega proces destylacji smakówek?
Po rozgrzaniu aparatury i zagotowaniu wsadu, kolumna zaczyna się nagrzewać. Obieg wody powinno się otworzyć przy temp. 60-70 stopni C i kontrolować go tak, żeby z głowicy i chłodnicy nie wydobywała się para. Moc ustalamy indywidualnie, pamiętając, że im słabsze grzanie, tym wolniejszy odbiór, ale destylaty będą znacznie wyższej jakości.
Jak już destylator pracuje z pełną wydajnością, można odbierać przedgony, które nie nadają się do spożycia. Właściwym produktem jest kolejna frakcja – serce, a następnie skraplają się pogony. Pod względem jakości i smaku pogony są gorsze od serca, ale można je wykorzystać przy kolejnej destylacji. Niektórzy producenci celowo zostawiają w swoich alkoholach niewielką część pogonów, przez co są one cięższe i bardziej wyraziste w smaku.
W kolumnach rektyfikacyjnych, do odbioru destylatów smakowych służy górny zaworek odbioru (LM). Moc destylatu mierzy papuga z alkoholomierzem – warto wybierać modele papugi wyposażone w dodatkową chłodniczkę destylatu, ponieważ wtedy pomiary będą dokładniejsze.
Destylacja w domu
Produkcja alkoholi smakowych, w świetle obowiązujących przepisów, jest w pełni legalna na użytek domowy, ale przy wykorzystaniu legalnie zakupionego np. spirytusu. Skala domowej produkcji nie ma znaczenia, dopóki alkohol służy prywatnym celom i nie jest przeznaczony do sprzedaży. Zezwolenie wymagane jest tylko na produkcję alkoholu etylowego, warto jednak ciągle śledzić ewentualne zmiany w prawie.