Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 07:48
Reklama dogadać się w małżeństwie

Wystawa "Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać...".

Wystawa "Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać...".

   Od 15 do 31 sierpnia na rzeszowskim Rynku oglądać będzie można wystawę "Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać Twojego kraju”. Losy wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia", Jest ona częścią zaczynającego się w środę (15.08) festiwalu "W samo południe" poświęconego wybitnemu,urodzonemu w Rzeszowie reżyserowi Fredowi Zinnemannowi.

    Arthur Miller, wybitny prozaik i życiowy partner Marylin Monroe, noblista w dziedzinie fizyki jądrowej Izydor Izaak Rabi, czy współpracujący z Freudem Abraham Brill – to tylko kilka z prezentowanych tu sylwetek sławnych osób, które łączy nie tylko międzynarodowy sukces, ale też pochodzenie. Pochodzenie żydowskie i jednocześnie podkarpackie.

    Podkarpacie dla większości z nich to wyłącznie kraj przodków albo kraj dzieciństwa, nierzadko postrzegany przez pryzmat Holokaustu jako „raj utracony”, ale i ziemia splamiona krwią. Większość, w epoce migracji, rozwija skrzydła kariery za granicą i tylko nieliczni decydują się związać z Podkarpaciem na stałe. Jednak nawet im nie jest to dane – Nachum Sternheim wraz z rodziną ginie w czasie okupacji niemieckiej w Rzeszowie, a Kalman Segal i Roman Harte opuszczają kraj już po wojnie, w obliczu nasilającej się dyskryminacji i braku perspektyw rozwoju zawodowego.

    Stosunek wywodzących się z Podkarpacia żydowskich „obywateli świata” do tych terenów pozostaje na przestrzeni wieku bardzo zróżnicowany – niektórzy, jak Berish Weinstein, z sentymentem powracają do nich w swojej twórczości, inni w autobiografiach ograniczają się do lakonicznych wzmianek o swoich podkarpackich korzeniach, a jeszcze inni, jak Fred Zinnemann, nie przyznają się do nich wcale.

    Prezentowane postaci, poza jednoczesnym pochodzeniem żydowskim i podkarpackim, łączy jeszcze jedno – pasja i pogoń za marzeniem. Prezentowane biografie to historia walki z przeciwnościami losu oraz historia przekuwania porażek w sukces. Dzięki tytanicznej wręcz pracy ich dokonania znane są niemal każdemu. Olbrzymia strata, że – parafrazując tytułowy cytat z poematu Berisha Weinsteina – mimo związków z Podkarpaciem osobom tym „przyszło śpiewać pieśń na innej, nie podkarpackiej, ziemi”. 

    Wystawa otwarta zostanie 15 sierpnia o godz.12. Jej autorami są Anna Stróż, Karolina Woźniak,Kamil Kopera i Jakub Pawłowski z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Projekt graficzny przygotowany został przez Pro Human Design.

     Pełny program festiwalu "W samo południe.Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa" można zaś znaleźć tu: Festiwal Freda Zinnemanna.

    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama