Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 08:19
Reklama dotacje rpo

Adam Sapeta nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Adam Sapeta został nowym Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. - Jestem przekonana, że będzie kontynuował ochronę naszego cennego dziedzictwa z pełnym zaangażowaniem - podkreśla Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. Dotąd Podkarpackim Wojewódzkim Konserwator Zabytków była Beata Kot, która przeszła na emeryturę.
  • Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Adam Sapeta, konserwator zabytków

Autor: Jerzy Żygadło/PUW

- Serdecznie dziękuję Pani Beacie Kot za wieloletnią pracę na rzecz podkarpackich zabytków. Jej merytoryczna i rzetelna praca przyczyniła się do ratowania dziedzictwa przeszłości - podczas spotkania w przemyskim urzędzie mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. - Panu Adamowi Sapecie życzę powodzenia na nowym stanowisku. Jestem pewna, że nasza współpraca będzie układała się doskonale.

Adam Sapeta ma 66 lat. Urodził się w Rzeszowie. Jak mówi, od dziecinnych lat wychowywał się w atmosferze atencji do obiektów zabytkowych, bowiem jego mama, historyk sztuki, była dwukrotnie Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Rzeszowie, wicedyrektorem Muzeum Zamku w Łańcucie, a także dyrektorem Muzeum w Przeworsku.

Nowy Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków jest absolwentem I LO w Łańcucie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej obroną pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. dr hab. Wiktora Zina. Tematem był projekt konserwatorski remontu i adaptacji dworu Oborskich w Husowie k. Łańcuta.

W 1984 r. rozpoczął pracę w Pracowni Projektowej Przedsiębiorstwa Państwowego - Pracownie Konserwacji Zabytków o/Rzeszów. Najważniejszym opracowaniem, w którym brał wówczas udział był projekt architektoniczno-konserwatorski remontu i adaptacji Zamku Lubomirskich w Rzeszowie na potrzeby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Od 1995 r. pracował w Regionalnym Ośrodku Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Rzeszowie (późniejszy Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie). W dorobku z tego okresu ma m.in. studia ochrony wartości kulturowych i krajobrazu, projekty architektoniczno-konserwatorskie, karty ewidencyjne obiektów zabytkowych, Plan Ochrony Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego i Zespołu Klasztoru Dominikanów w Jarosławiu, dokumentacje służące do uznania za Pomnik Historii przez Prezydenta RP zespołów zabytkowych – w tym Twierdzy Przemyśl, nadzory konserwatorskie podczas remontów obiektów zabytkowych, badania architektoniczne, publikacje w fachowych czasopismach i publikacje książkowe.

Pełnił nadzór konserwatorski przy pracach remontowych rewitalizacji linii Przeworskiej Kolei Dojazdowej. Uczestniczył w zespole stworzonym do opracowania „Szlaku frontu wschodniego I wojny Światowej”.

W 2019 r. architekt został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, a w 2022 r. medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.  

Poza pracą zawodową, angażował się społecznie w Polskim Związku Narciarskim, organizując przez kilkanaście lat zawody narciarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadził UKS „Harcerski Klub Narciarski” w Rzeszowie. Społecznie działał również w Polskim Związku Żeglarskim, gdzie prowadził szkolenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizował letnie obozy żeglarskie i rejsy śródlądowe, a po zdobyciu patentu sternika morskiego - pełnomorskie rejsy żeglarskie.   

Otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Za działalność społeczną na rzecz rozwoju sportu w Województwie Podkarpackim”.    
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama