Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 13:24
Reklama prosto i po polsku

Rusza rewitalizacja ogrodu kamienicy Orsettich w Jarosławiu

Jeszcze w październiku b.r. rozpoczną się prace rewitalizacyjne w ogrodzie Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Dwuletnia inwestycja zostanie zrealizowana dzięki Fundacji Leroy Merlin Polska.
  • Źródło: Muzeum Kamienica Orsettich
Rusza rewitalizacja ogrodu kamienicy Orsettich w Jarosławiu

Źródło: Muzeum Kamienica Orsettich

Siedziba jarosławskiego Muzeum – XVI-wieczna kamienica Orsettich – jest zaliczana do najpiękniejszych renesansowych kamienic w Polsce. Do budynku przylega obszerny, przeszło 4-arowy dziedziniec, który obecnie nie jest dostępny dla zwiedzających

- Od wielu lat marzeniem muzealników było utworzenie tam parku kieszonkowego otwartego dla mieszkańców miasta i turystów – mówi dyrektor jarosławskiej instytucji Konrad Sawiński. - Realizacja projektu stała się możliwa dzięki mecenatowi Fundacji Leroy Merlin Polska.

- To już kolejne muzealne przedsięwzięcie wspierane przez Fundację – opowiada prezes fundacji Agnieszka Bolek. – W 2023 roku pomogliśmy w przeprowadzeniu realizowanego wówczas remontu sali wystaw czasowych Muzeum.

Jak tłumaczy Konrad Sawiński, prace nad obecnym projektem trwają od początku b.r. Rewitalizacja dziedzińca podzielona jest na dwa etapy. W pierwszym nastąpi uporządkowanie ogrodu, zaś w drugim na działce wykonane zostaną nasadzenia. Prace prowadzić będzie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu według projektu opracowanego przez Annę Olkis z Pracowni Architektury Krajobrazu „Dobra Przestrzeń”.

Nad pracami budowlanymi będzie czuwać Marcin Rymarz- Inżynier Budownictwa z firmy Center Projekt.  Zaś do etapu prac związanego z sadzeniem roślin zaprosimy wolontariuszy Fundacji Leroy Merlin oraz naszych dostawców roślin - mówi Agnieszka Bolek.

- Uroczyste otwarcie ogrodu dla zwiedzających planowane jest na przyszły rok – opowiada Agnieszka Bolek. – Teren dziedzińca jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską, dlatego bardzo zależało nam na zachowaniu jak największej części jego oryginalnej materii, w tym rosnących tam drzew i krzewów oraz rzadko dziś spotykanych nawierzchni z otoczaków i cegły. Ważną częścią przygotowanego projektu jest zachowanie obszernej wolnej przestrzeni w centralnej części ogrodu, w obrębie której będą odbywały się różne wydarzenia kulturalne, plenerowe seanse filmowe czy też zajęcia z dziećmi.

Utworzenie miejskiej oazy zieleni na muzealnym dziedzińcu stanowi ważny punkt programu jubileuszowego, związanego z przypadającym w roku 2025 stuleciem istnienia jarosławskiego Muzeum.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama