1436 - Zmarł Jan z Rzeszowa, syn Jana Pakosławica (pierwszego historycznego właściciela Rzeszowa), arcybiskup halicki i lwowski, w 1417 roku udzielał w Sanoku ślubu Władysławowi Jagielle i Elżbiecie Granowskiej.
1908 - Na zawał serca zmarł Roman Vetulani, profesor Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii w Sanoku, działacz miejscowego gniazda „Sokoła”.
1909 - W Zagórzu urodził się Kazimierz Żurowski, archeolog-muzealnik, tuż po wojnie członek specjalnej grupy zajmującej się ratowaniem zabytków na „Ziemiach Odzyskanych”.
1910 - W Starej Wsi koło Brzozowa urodził się Józef Bielawski (na zdjęciu), wybitny arabista i islamista.
1942 - W Jasienicy Rosielnej koło Krosna Niemcy dokonali egzekucji ponad 600 Żydów.
1942 - Deportacja Żydów-mężczyzn z getta w Rymanowie do obozu zagłady w Bełżcu. Wcześniej, po selekcji, dzieci i kobiety rozstrzelano koło Dukli.
1944 - Niemcy przygotowując obronę przed nadciągającą armią radziecką wysiedlają ludność podsanockich Nagórzan do Bukowska.
1945 - W Sanoku dochodzi do zabójstwa żydowskiego małżeństwa Marii i Ichela Propper oraz przebywającego akurat w ich mieszkaniu Ignacego Bodnera. Napad przypisuje się członkom oddziału Antoniego Żubryda, ale jego okoliczności są wciąż niewyjaśnione. Wiadomo, że śmierć Marii Propper mogła być związana z jej działalnością w Polskiej Partii Robotniczej, niejasne są jednak powody zastrzelenia dwóch pozostałych osób.
1945 - W Zarszynie dochodzi do incydentu z udziałem stacjonującym tu żołnierzy radzieckich, którzy dokonują napadu na żydowską rodzinę i zabijają dwóch polskich żołnierzy.
2007 - Zmarł Marian Hadło, długoletni prezes Bieszczadzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Napisz komentarz
Komentarze