Umowa dotyczy współpracy w zakresie digitalizacji zasobów Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie i ich publikacji na portalu skanoteka.genealodzy.pl. Archiwum ma bardzo bogate zasoby nie tylko z terenów diecezji tarnowskiej, ale także z diecezji rzeszowskiej (która została wyodrębniona z diecezji tarnowskiej i przemyskiej na początku lat 90, ale księgi parafii wyodrębnionych z diecezji tarnowskiej pozostały w Tarnowie) i w niewielkim zakresie z diecezji sandomierskiej.
Po podpisaniu umowy od razu zaczęliśmy pierwszą rundę skanowania w sile 6 osób, które potrwa 3 dni. W pierwszej kolejności skanujemy metrykalia, których niezmikrofilmowali/niezeskanowali Mormoni, bo skany od Mormonów powinniśmy uzyskać. Bardzo dziękujemy biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi, księdzu dr. Krzysztofowi Kamieńskiemu (dyrektorowi archiwum) za otwartość i przychylność dla tego projektu oraz stworzenie bardzo dobrych warunków do digitalizacji. Dziękujemy też Grzegorzowi Biłosowi z SPPG za zaaranżowanie całego przedsięwzięcia - czytamy na profilu facebookowym PTG.
Z takim projektem wiążą się zwiększone koszty: przygotowana umowa przewiduje, że gdy księgi będą wymagały konserwacji, to genealodzy sfinansują koszty podstawowej konserwacji (fumigację). Ponadto będą koszty dojazdów wolontariuszy do archiwum i noclegów oraz, w mniejszym zakresie, koszty „dosprzętowienia się”. Stąd też apel stowarzyszeń genealogicznych o wnoszenie darowizn na rzecz PTG na digitalizację. Można ich dokonać na stronie Donate Genealodzy.PL.
Wiemy, że duża część osób może powiedzieć „to nie są tereny, które mnie interesują, jak będzie coś z mojej diecezji, to wtedy coś dorzucę”. Tylko pamiętajcie proszę, że takie projekty są wyjątkowe i ich udane przeprowadzenie może być przepustką do kolejnych. Na palcach jednej ręki można policzyć kompleksowe projekty skanowania archiwów diecezjalnych przez środowisko genealogów. Rzetelne, sprawne przeprowadzenie takiej digitalizacji uwiarygodni nas w oczach drugiej strony i może być bardzo ważnym argumentem w przyszłości podczas rozmów z innymi diecezjami - tłumaczą genealodzy na swym profilu.
Napisz komentarz
Komentarze