Jan Machnik urodził się 30 września 1930 roku we wsi Łuka w ówczesnym województwie stanisławowskim, w rodzinie nauczycielskiej. W czasie II wojny światowej wraz z matką, uciekając przed nacjonalistami ukraińskim, schronił się w okolicach Krosna gdzie mieszkała rodzina jego ojca przebywającego wówczas w niemieckim oflagu. Po powrocie z niewoli ojciec został kierownikiem szkoły w Jasionce koło Dukli, młody Jan uczył najpierw w gimnazjum, później liceum w Krośnie, gdzie w 1950 roku zdał maturę.
Jan Machnik został studentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wtedy też zetknął się z archeologią, biorąc udział w w pracach wykopaliskowych prowadzonych w czasie budowy Nowej Huty. W 1953 roku ukończyl w Krakowie studia I stoipnia, zaś w 1955 obronił pracę magisterką z historii kultury materialnej. Karierę zawodową rozpoczynał w Zakładzie Archeologii Małopolski Instytutu Historii Kultury Materialnej w Krakowie. W 1976 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.
W kolejnych latach profesor kierował Zakładem Archeologii Małopolski Instytutu Historii Kultury Materialnej w Krakowie, później Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Był wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez pewien czas był prezesem Polskiej Akademii Umiejętności. Prowadził prace archeologiczne w wielu krajach. Prof. Machnik był wieloletnim przewodniczącym Rady Muzealnej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Miał wielki wkład w powstanie Skansenu Karpacka Troja.
(s)
Napisz komentarz
Komentarze