Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 15:43
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Festiwal Produktów Podkarpackich w Wańkowej w Bieszczadach - relacja

Wańkowa w Bieszczadach  stała się w ostatnią niedzielę września najsmaczniejszym miejscem na Podkarpaciu. Wszystko za sprawą Festiwalu Produktów Podkarpackich, na którym już po raz piąty zostały zaprezentowane regionalne przysmaki i produkty. Nie zabrakło też innych atrakcji, które przyciągnęły tłumy turystów. Największą była najdłuższa w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej tyrolka.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Festiwal Produktów Podkarpackich w Wańkowej w Bieszczadach - relacja

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Areną festiwalowych wydarzeń była Stacja Narciarska BIESZCZAD.ski, gdzie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Festiwal otwarli wspólnie: marszałek Władysław Ortyl, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Marek Kuchciński - szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wójt gminy Olszanica, Krzysztof Zapała.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że Wańkowa to przykład dobrego współdziałania i zaangażowania lokalnych władz oraz mieszkańców. Mówił także o innowacjach w obszarze turystyki, o nowych atrakcjach, takich jak najdłuższa w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej tyrolka, które przyciągają turystów:

 Zależy nam, aby rozwój atrakcji turystycznych odbywał się z wysoką jakością tych wszystkich usług i wydarzeń, które się będą tutaj odbywać. A taką właśnie atrakcją jest to innowacyjne rozwiązanie – mówił marszałek, podkreślając zaangażowanie środków unijnych.

 Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie wsparcie środków unijnych, środków z budżetu państwa i też zaangażowanie samorządu gminy. My jako samorząd województwa również wspieramy takie rzeczy – dodał marszałek Ortyl.

Wójt Olszanicy, Krzysztof Zapała dziękował wszystkim za wsparcie gminy w obszarze turystyki. Szczególnie dziękował marszałkowi za zaufanie i pomoc w realizacji inwestycji, takich jak np. stok BIESZCZAD.ski

Wiedzieliśmy, że w Bieszczadach nie powstanie żadna firma przemysłowa. Tutaj mogliśmy liczyć tylko i wyłącznie na rozwój turystyki. I to się udało – mówił z entuzjazmem wójt Zapała.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła, że takie inwestycje i działania, jak te w gminie Olszanica rozwijają region turystycznie i gospodarczo.

Gratuluję wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tej inwestycji, bo to dobry projekt, z dobrymi efektami dla nas, dla mieszkańców województwa podkarpackiego, więc korzystajmy z tego i chwalmy się tym na całym świecie – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Udanych inwestycji władzom gminy oraz mieszkańcom pogratulował również poseł RP Marek Kuchciński.

Wydarzenie w Wańkowej przygotowali: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego razem z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną oraz Gminą Olszanica. Miłośnicy smacznej i dobrej kuchni mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych Andrzeja Polana, były też przejazdy koleją linową, tor tubingowy, prezentacja i degustacja żywności przygotowanej z produktów pochodzących z lasu, warsztaty i animacje dla dzieci oraz dorosłych, a także oficjalne otwarcie najdłuższej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dwulinowej tyrolki! To właśnie ta atrakcja przyciągnęła wiele osób. Tyrolka ma około 1350 metrów długości, a w najwyższym punkcie biegnie 48 metrów nad ziemią. Łączy dwa przeciwległe wzgórza: startuje ze szczytu, gdzie znajduje się górna stacja kolei linowej BIESZCZAD.ski w Wańkowej, dalej biegnie nad całą doliną i kończy się na przeciwnym stoku. Co ciekawe, na jednej linie  można lecieć siedząc, a na drugiej można lecieć w pozycji horyzontalnej i poczuć się jak ptak!

Uczestnicy festiwalu mogli też poznać ofertę najlepszych producentów z regionu podkarpackiego. Wystawcy zaprezentowali wyroby winiarskie, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i wiele innych podkarpackich przysmaków. Wśród wystawców byli także rękodzielnicy - na stoiskach można było kupić m. in. biżuterię, ubrania, zabawki, wyroby z wikliny, ze szkła oraz naturalne kosmetyki.

Podczas festiwalu można było nauczyć się kaligrafii, spróbować swoich sił w garncarstwie oraz poznać ciekawych ludzi w ramach Podkarpackich Spotkań Podróżników. Na koniec odbył się wieczorny koncert zespołu Zakopower.

Info i fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama