Mieszkańcy wsi Siedliska w gminie Lubenia (powiat rzeszowski) świętowali w minioną niedzielę (28 maja) jubileusz 600-lecia swej miejscowości.
Pierwsza informacja o Siedliskach (wzmiankowanych jako Schedliska, potem Syedliska) pochodzi z 1423 roku, gdy król Władysław Jagiełło przekazał wieś wraz z całym kluczem tyczyńskim Janowi z Jičina - czeskiemu rycerzowi (uczestnikowi bitwy pod Grunwaldem) i reformatorowi religijnemu. Formalnie wieś była własnością trzeciej żony Jagiełły - Elżbiety Granowskiej z Pilczy, z którą córką Jan się ożenił.
W kolejnych wiekach Siedliska wraz z ziemią tyczyńską trafiały w ręce kolejnych rodów szlacheckich: Kostków, Działyńskich, Branickich, Potockich i Wodzickich. Ostatnim właścicielem wsi, w okresie międzywojennym, był Witold Uznański.
Wieś przeżywała w swej historii różne wzloty i upadki. Ogromne zniszczenia i zahamowanie rozwoju na długie dziesięciolecia przyniósł najazd Tatarów krymskich w 1672 roku. Z kolei intensywny rozwój Siedliska zawdzięczały założonej tu przez Branickich jeszcze w XVIII wieku kopalni gipsu. Końcem XIX wieku była to już spora miejscowość, z dworem, tartakiem, piekarnią, spichlerzem i kuźnią, zamieszkiwana przez prawie 1200 osób (dzisiaj Siedliska liczą ok. 1700 mieszkańców). We wsi urodził się m.in. zamordowany w Auschwitz ks. Józef Kowalski, błogosławiony Kościoła Katolickiego.
600-lecie wsi stało się okazją do wydania pierwszej, całościowej monografii dotyczącej historii miejscowości: „Siedliska. Opisanie wsi nad Wisłokiem”. Jej autorem jest znany regionalista Aleksander Bielenda. Publikacja przedstawia zarys dziejów miejscowości od czasów najdawniejszych po współczesne.
(s)
Napisz komentarz
Komentarze