Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:42
Reklama prosto i po polsku

"Czas w kadrze zatrzymany" - powstaje album o Edwardzie Januszu

"Czas w kadrze zatrzymany" - powstaje album o Edwardzie Januszu
    Nasza wiedza o dawnym Rzeszowie i okolicy byłaby nieporównywalnie mniejsza gdyby nie Edward Janusz i jego rodzina. Przez kilkadziesiąt lat w zakładzie fotograficznym przy ulicy Sandomierskiej (później Grunwaldzkiej) powstawały tysiące zdjęć ukazujących życie miasta i jego mieszkańców. Fundacja Rzeszowska przygotowuje obecnie multimedialny, dwujęzyczny album o Januszach i ich fotografiach. Patronat nad przedsięwzięciem objęła "Podkarpacka Historia".
    Pierwsze wydanie lekko napisanego dzieła Elżbiety Kaliszewskiej (prawnuczki Edwarda Janusza, artysty-fotografika i propagatorki historycznej) wzbogacają multimedia w postaci animacji 20 stuletnich fotografii, które będą eksponowane przy wykorzystaniu w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) za pomocą ogólnodostępnej dla urządzeń typu smartfon/tablet – bezpłatnej aplikacji AR - HP Reveal. Dzięki temu czytelnicy będą mogli zanurzyć w scenach dawnego Rzeszowa, tak jakby czas się zatrzymał. Wystarczy, że zeskanują oznaczoną w albumie fotografię, przy wykorzystaniu w/w aplikacji.
   
Publikacja dostarczy cennych wskazówek rozwijających warsztat artystyczny oraz przybliży kolejnym pokoleniom postać Edwarda Janusza - patrioty, człowieka zaangażowanego w życie społeczne, kulturalne i polityczne, który odcisnął swoje piętno w historii i kulturze regionu rzeszowskiego. Jego postać w sposób znaczący miała wpływ na kształtowanie wizerunku Rzeszowa i okolic. Niezwykle cenne są jego zdjęcia dokumentujące wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Rzeszowie na przełomie wieków, a na których fotografowanie Edward Janusz posiadał wyłączność. Stanowią one doskonałe źródło ikonograficzne ilustrujące dzieje Rzeszowa. Bez jego zdjęć nie zobaczylibyśmy odsłonięcia pierwszego na ziemiach polskich pomnika Tadeusza Kościuszki w 1898 r., uroczystości otwarcia połączenia kolejowego z Jasłem, kolejnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, wizyty cesarza Franciszka Józefa w Galicji, manewrów wojskowych, arcyksięcia Maksymiliana w rzeszowskim garnizonie i wielu innych. Wszystko to sprzyja budowaniu własnej świadomości historycznej, bez której nie ma mowy o sentymentach czy przywiązaniu do regionu zamieszkania. Niewiele miast może się poszczycić takim dorobkiem.      
   - Wydawnictwo powstaje z pragnienia stworzenia niezwykłej mozaiki wizerunków, miejskich pejzaży, fragmentów codzienności oraz zapisu ważnych dla regionu rzeszowskiego wydarzeń. Ok 70% publikacji będą zajmować zdjęcia w większości dotąd nie publikowane i stanowiące wielkiej wartości spuściznę rzeszowskiego kronikarza. Całość będzie obrazować bogactwo osobowości, barw, atrybutów i przynależności etnicznych ówczesnej Galicji. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w czterech działach tematycznych - portrety, mieszkańcy, wydarzenia i architektura miejska - zapowiada Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.
    Album "Czas w kadrze zapisany" będzie promowany przy okazji przypadającej 19 października 168 rocznicy urodzin Edwarda Janusza -  Cesarsko-Królewskiego Nadwornego Fotografa.
(s)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama