24 lutego, po blisko 33 latach kierowania Muzeum Zamkiem w Łańcucie zakończył swą pracę jego wieloletni dyrektor Wit Karol Wojtowicz. W 2017 roku był laureatem Lamp Podkarpackiej Historii przyznawanej przez kilka lat przez naszą redakcję osobom szczególnie zasłużonych dla popularyzacji przeszłości Polski południowo-wschodniej.
Jako pracownik merytoryczny Karol Wojtowicz związany był z Muzeum przez ponad 42 lata. Jego wielką pasją były różnorodne działania zmierzające do przywrócenia dawnej świetności temu jednemu z najwspanialszych zabytkowych zespołów rezydencjonalnych w Polsce.
Był inicjatorem oraz brał czynny udział w szeregu ważnych projektów związanych z ochroną i konserwacją zabytków oraz programów badawczych i konferencji. Na terenie Muzeum - Zamek w Łańcucie prowadzono bardzo wiele prac konserwatorskich posiadanych zbiorów dzieł sztuki i wnętrz historycznych oraz remontowych budynków i budowli, a także zmodernizowano stare oraz założono nowe instalacje związane z infrastrukturą techniczną.
Do zbiorów Muzeum podczas jego kadencji pozyskano szereg bardzo cennych dzieł sztuki oraz książek z literatury fachowej. Zrekonstruowano m.in. dawne Łaźnie Zamkowe oraz Storczykarnię. Po rewitalizacji dawnych budynków Maneżu, Kasyna, Oranżerii i Ujeżdżalni utworzono w nich nowe ekspozycje.
W 2005 r. w uznaniu szczególnych wartości historycznych, artystycznych i krajobrazowych całego zespołu oraz właściwy sposób zarządzania nim a także ogrom prac konserwatorskich i rewaloryzacyjnych, zabytkowy zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie został wpisany na listę Pomników Historii.
W 2019 r. Muzeum - Zamek w Łańcucie otrzymało w uznaniu swojej dotychczasowej działalności Złoty Medal „Zasłużony Kulturze ˗ Gloria Artis”.
W 2021 r. Muzeum zostało laureatem nagrody „Zabytek Zadbany” w kategorii specjalnej za właściwe użytkowanie i stałą opiekę nad zabytkami.
Obecnie Wit K. Wojtowicz jest członkiem SHS, ICOM, ICOMOS oraz Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rady Programowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a także Rad Muzeum: w Wilanowie, Łazienkach Królewskich, Pszczynie, Kozłówce i Przemyślu.
Za swoją działalność zawodową i społeczną został odznaczony m.in.:
- w 2008 r. ˗ Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, (za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych);
- w 2019 r. ˗ Krzyżem Wolności i Solidarności (za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności)
- w 2010 r. - Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (w dziedzinie „Ochrona dziedzictwa");
- w 2019 r. ˗ Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze ˗ Gloria Artis” (w dziedzinie Muzealnictwo)
- w 2023 r. ˗ „Złotą Odznaką”, przyznaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (w uznaniu szczególnych zasług w dziele ochrony i konserwacji zabytków).
Od 25 lutego obowiązki dyrektora placówki przejął Krzysztof Żaba. Jest on absolwentem Administracji na Uniwersytecie Rzeszowskim (Wydział Prawa i Administracji), Podyplomowych Studiów Menedżerskich oraz Podyplomowych Studiów Zamówienia Publiczne. Pracę w Muzeum rozpoczął w 2010 r. Do zakresu jego obowiązków na stanowisku Zastępcy Dyrektora Muzeum - Zamek w Łańcucie należała m.in. współpraca z dyrektorem i pozostałą kadrą kierowniczą w kierowaniu całością pracy Muzeum. Nadzorował także działania jednostek i komórek organizacyjnych w Muzeum, w zakresie realizowanych zadań.
Napisz komentarz
Komentarze