Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:17
Reklama jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją

Mosze Oster - człowiek, który przeżył rzeszowskie getto

31 stycznia 1927 roku w Rzeszowie urodził się Moshe Oster (według dokumentów archiwalnych: Maurycy Izrael), jeden z nielicznych ocalałych z rzeszowskiego getta.
Mosze Oster - człowiek, który przeżył rzeszowskie getto

Autor: https://kehilalinks.jewishgen.org/

Mosze Oster pochodził z niezamożnej, religijnej rodziny żydowskiej. Wraz z matką, ojcem zajmującym się wyrabianiem szczotek oraz czworgiem rodzeństwa (najmłodszy braciszek Hirsz Laib urodził się już w getcie), mieszkał w wynajmowanym przez rodziców mieszkaniu przy ul. Kopernika 24. W Holokauście stracił całą rodzinę, deportowaną w czasie likwidacji rzeszowskiego do obozu zagłady w Bełżcu. On sam przeszedł dziewięć obozów pracy i obozów koncentracyjnych. , m.in. w  Płaszowie, Oświęcimiu, Mauthausen, Bergen Belsen. Po wojnie osiadł w Izraelu, gdzie działał w Związku Żydów Rzeszowskich (był jego ostatnim przewodniczącym). Zmarł w 2013 roku. Swoje tragiczne wspomnienia opisał w książce "Gehinom znaczy piekło".

Wielokrotnie wracał do Rzeszowa, a podczas jednej z wizyt, na murze cmentarza przy ul. Dołowej, umieścił tablicę upamiętniającą jego rodzinę o treści:

"Pamięci mojego drogiego dziadka Hirscha Leiba Ostera, który odszedł do wieczności przed Zagładą, oraz członków rodziny którzy zginęli w Zagładzie: Jego żony Hany Sary Oster, błogosławionej pamięci, Jego córki Gizeli i Samuela Oster Klein, Ich dzieci: Lola - Lea, Jaków-Jona, Natan i Hirsz Lejb, błogosławionej pamięci, Emilia Bigelaizen, błogosławionej pamięci i jej dzieci Oskar i Adolf, błogosławionej pamięci, Berta i Josef Rochow, błogosławionej pamięci, Elka Oster, błogosławionej pamięci." (Tłumaczenie: Karolina Ożóg).

(s)

źródło: Stowarzyszenie Rajsze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama