Oleje roślinne – czym się charakteryzują?
Oleje te kojarzą nam się z jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Nasz organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki właściwemu poziomowi możliwa jest redukcja cholesterolu we krwi. Obniżając jego zawartość będziemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Oleje roślinne są także bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Tych z kolei nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie, dlatego musi je pozyskiwać z pożywienia. Jeśli zostanie zachowana odpowiednia proporcja, to będą one brać udział w budowie komórek oraz przemianie materii. Oleje roślinne to także źródło witaminy E. Przez wielu postrzegana jest ona jako witamina młodości. Zwalcza bowiem wolne rodniki, chroni przed chorobami cywilizacyjnymi i nadaje skórze młody wygląd.
Olej roślinny – rzepak i słonecznik
W kuchni korzystamy z rozmaitych olejów roślinnych. Wśród nich prym wiedzie olej słonecznikowy oraz rzepakowy. Pierwszy z nich ma przezroczysty, jasnożółty kolor i łagodny smak oraz zapach. Tłuszcz ten ma najwięcej witaminy E spośród wszystkich stosowanych odmian. Poza tym, jest on również bogaty w kwasy omega-6, co sprawia, że jest chętnie stosowany do sałatek, sosów, gotowania oraz smażenia. Musimy tylko uważać, by nie podgrzewać go do temperatury powyżej stu stopni Celsjusza. Kwestia ta nie dotyczy jednak oleju rzepakowego. To obecnie jeden z najzdrowszych gatunków. Zawiera on duże ilości kwasów nienasyconych, przy jednocześnie niskiej zawartości kwasów nasyconych. To, za co cenimy rzepak, to przede wszystkim kwasy omega-3 oraz witamina E. Olej ten znacznie dłużej zachowuje także świeżość, co jest jego kolejną zaletą. Dlatego stosowany jest także w przemyśle spożywczym. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/oleje-roslinne-masla-i-woski-naturalne/. Olej rzepakowy warto dodawać do sałatek, ale możemy też na nim smażyć, gotować, czy dusić.
Inne oleje roślinne – co przykuje naszą uwagę?
Rzepak i słonecznik nie są jednak jedynymi odmianami stosowanymi w przemyśle spożywczym. Warto tu wspomnieć chociażby o oleju sojowym. Zawiera on fitoestrogeny, czyli tzw. roślinne hormony kobiece. Poza tym jest także źródłem lecytyny, która poprawia pracę wątroby i mózgu. Innym ciekawym olejem jest olej sezamowy. Stosuje się go powszechnie w kuchni wschodniej. Wyróżnia go specyficzny zapach ziaren sezamu. Jest trwalszy od innych olejów, dlatego sprawdzi się do sałatek i sosów. Olej kukurydziany natomiast nie nadaje się do smażenia. Wykorzystujemy go głównie do sosów i majonezów. Rzadkim, ale drogocennym olejem roślinnym jest olej z pestek winogron. Jego wersja tłoczona na zimno jest trudno dostępna, stąd stosuje się ją wyłącznie do sałatek. Podsumowując, właściwości oleju roślinnego zależą od od jego odmiany. Każda z nich daje nam określone korzyści. Dlatego przed zakupem warto poszerzyć wiedzę na ten temat.