Czym spawanie konstrukcji różni się od innych sposobów montażu?
Produkcja konstrukcji stalowych polega w znacznej mierze na łączeniu ze sobą gotowych elementów. Czasem są to standardowe części, a czasem przygotowywane na indywidualne zamówienie. W zależności od charakteru konstrukcji stalowej – czy jest ona stała, czy tymczasowa – można stosować różne typy łączeń. Spawanie konstrukcji stalowych jest wykonywane przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest trwałe połączenie, a nie ma potrzeby demontażu czy przenoszenia instalacji. Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów spawów, a każdy z nich ma nieco inne właściwości, dlatego spawanie konstrukcji powinno być wykonywane przez doskonale wykwalifikowane osoby.
Komu zlecić spawanie konstrukcji stalowych?
Konstrukcje stalowe muszą być doskonale wykonane, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom lub użytkownikom. Dlatego, jeżeli jest taka możliwość, warto zlecić spawanie firmie, która dostarcza części – np. https://sbg.barosz.pl/produkty/konstrukcje. Jeżeli mamy gotowe elementy, najlepiej sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie wykonawcy. Dobrze wybierać firmy, które wykonywały już podobne zlecenia i mają doświadczenie w spawaniu konstrukcji stalowych dla podobnych zastosowań.
Spawanie konstrukcji stalowych – zalety i wady
Warto pamiętać, że spawanie konstrukcji to wiele zalet w porównaniu do innych sposobów montażu, ale może mieć także kilka minusów. Najważniejsze zalety to trwałość połączenia, możliwość obniżenia masy konstrukcji oraz estetyka i bezpieczeństwo – nie ma możliwości zahaczenia o wystające śruby czy nieuprawnionego demontażu. Właśnie brak możliwości łatwej rozbiórki może być jednak wadą, dlatego spawanie konstrukcji wykonuje się przede wszystkim tam, gdzie mają one zostać na stałe.