Na czym polega technologia Internetu światłowodowego?
Tradycyjnie w telekomunikacji używało się zwykłych kabli przesyłających impulsy elektryczne. Z czasem jednak odkryto, że można je zastąpić impulsami świetlnymi przekazywanymi za pomocą ultracienkich włókien ze szkła.
Warto powiedzieć od razu, że nie mamy tutaj do czynienia z marketingowymi obietnicami bez pokrycia, a Internet światłowodowy faktycznie zapewnia prędkości, jakich nie sposób osiągnąć innymi metodami. Nic w tym dziwnego – każde dziecko wie, że nic nie może poruszać się szybciej od światła!
Od czego zależy jakość połączenia światłowodowego?
Niektórzy dostawcy usług internetowych reklamują Internet światłowodowy, lecz nie są do końca uczciwi w swoich zapewnieniach. Prędkość, jaką zapewnia światłowód, na niewiele się zda, jeżeli jakakolwiek część infrastruktury składa się z wolniejszych, tradycyjnych przewodów. Przepustowość łącza jest bowiem zawsze równa przepustowości jego najwolniejszej części.
Dlatego dopiero wykorzystanie rozwiązania FTTH, czyli sieci składającej się wyłącznie ze światłowodu, zapewnia najszybszy Internet. Poznań i inne miasta Wielkopolski mają dostęp do takiej infrastruktury stworzonej przez firmę INEA, co czyni ją pionierem w skali kraju.
Jakie są wady Internetu światłowodowego?
Początkowo użytkowników zniechęcał koszt tego rozwiązania, lecz staje się ono coraz powszechniejsze, dzięki czemu cena Internetu światłowodowego nie różni się już od tradycyjnego łącza.
Problemem bywa jednak dostępność łącza światłowodowego. Jeżeli przewód nie został doprowadzony do danego adresu, dostępny będzie tylko wolniejszy, tradycyjny Internet. Poznań, Warszawa, Wrocław i inne ośrodki miejskie raczej nie mają tego kłopotu. Mniejsze miejscowości często jednak wciąż są wyzwaniem stojącym przed firmami telekomunikacyjnymi.