Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym jest?
Pod hasłem łojotokowe zapalenie skóry kryje się przewlekła, uprzykrzająca życie choroba dermatologiczna. Jest ona wynikiem nadmiernego wydzielania łoju oraz wzmożonego rozwoju grzybów Malassezia. W związku z tym objawy dolegliwości lokalizują się w miejscach najzasobniejszych w gruczoły łojowe – jak owłosiona skóra głowy, twarz, klatka piersiowa i górna część pleców. Wśród najczęstszych symptomów łojotokowego zapalenia skóry wymienia się:
- rumieniowe, złuszczające się wykwity,
- obecność tłustych, żółtych lub białych łusek,
- swędzenie skóry oraz powstałe na skutek drapania przeczosy, nadżerki i strupy,
- wypadanie włosów.
Łojotokowe zapalenie skóry może być mylone z innymi chorobami, na przykład z łuszczycą albo alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, dlatego konieczne jest, aby naszą skórę obejrzał dermatolog. Jeśli zostanie rozpoznane ŁZS, leczenie będzie polegało na stosowaniu miejscowych i doustnych środków przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. Obok leczenia zawsze wskazana jest też odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy ją kontynuować również po odstawieniu leków, żeby utrzymać skórę w dobrym stanie i zmniejszyć ryzyko nawrotów - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Nawroty łojotokowego zapalenia skóry mogą się niestety zdarzać. Sprzyja im np. obniżona odporność, nierównowaga hormonalna, niezdrowa dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja. Dlatego warto podejść do leczenia holistycznie i zadbać także o prowadzenie zdrowego trybu życia.
Czytaj więcej o Łojotokowym zapaleniu skóry: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/lojotokowe-zapalenie-skory-jak-sobie-z-nim-radzic,1605006757.html
Kosmetyki, które naprawdę działają na ŁZS – poznaj zestaw Seborh!
Istotną rolę w walce z łojotokowym zapaleniem skóry odgrywa pielęgnacja. Dobre kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry są w stanie przynieść ulgę i przyczynić się do poprawy wyglądu skóry. Potrzebujemy przede wszystkim produktów łagodnych dla skóry, które nie zaognią problemu.
Przykładem mogą być dermokosmetyki Seborh – trzy produkty opracowane specjalnie dla wymagającej skóry głowy z ŁZS. Bazują na naturalnych składnikach aktywnych, dzięki czemu są delikatne. Nadają się do pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej i nadreaktywnej. A jak pokazują badania aplikacyjne, posiadają działanie oczyszczające, delikatnie złuszczające i nawilżające, dzięki czemu świetnie wspierają walkę z ŁZS. Co ważne, dermokosmetyki Seborh zapewniają kompletną pielęgnację skóry głowy z tym problemem:
- szampon Seborh – sprawia, że włosy wyglądają świeżo oraz zmniejsza łuszczenie i swędzenie skóry głowy. Do tego łagodzi stany zapalne, normalizuje produkcję sebum i trzyma mikrobiom skóry w ryzach. Oto niektóre składniki szamponu: pirokton olaminy, ichtiol, biolin i pantenol,
- emulsja Seborh – stymuluje regenerację skóry i pozostawia ją nawilżoną oraz zmiękczoną. Dzięki składnikom przeciwgrzybiczym zapobiega nadmiernemu rozwojowi drożdżaków Malassezia. Zawiera m.in. pirokton olaminy, NMF, kwas mlekowy,
płyn Seborh – to sposób na delikatne usunięcie łuski, bez wysuszania skóry. Posiada właściwości keratolityczne i przeciwzapalne. Przykładowe składniki to: kwas glikolowy, glukonolakton, arginina.
Opinie o Seborh:
Jak stosować zestaw?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Jaka pielęgnacja pomaga w łojotokowym zapaleniu skóry?
Najlepsza pielęgnacja w przypadku ŁZS to pielęgnacja, która pozwala przywrócić skórze równowagę. Aby tak się stało, musimy traktować skórę w łagodny sposób. Nie nakładajmy na nią żadnych kosmetyków, które zawierają agresywnie działające lub wysuszające składniki. Nie obciążajmy jej także nadmiarem produktów – te podstawowe, jak szampon oczyszczający, płyn złuszczający i emulsja nawilżająca w zupełności wystarczą. W kosmetykach szukajmy składników łagodzących stan zapalny, nawilżających i hamujących rozwój grzybów. Dedykowane produkty stosujmy nawet po ustąpieniu objawów.
Podsumowanie
Podsumowując, co działa na łojotokowe zapalenie skóry? Ulgę i oczekiwaną poprawę stanu skóry przyniosą dobrze dobrane do nasilenia objawów preparaty. Leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją to podstawa, by zapanować nad dokuczliwymi objawami. Nie zwlekajmy więc z wizytą u lekarza. Im szybciej rozpoczniemy walkę z łojotokowym zapaleniem skóry, tym łatwiej będzie nam się z nim uporać.