Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 01:56

Prosty sposób na chwasty w oziminach

Termin siewu zbóż ozimych jest bardzo szeroki — pierwsze wysiewane są jęczmiona, a jako ostatnia pszenica. W związku z tym faza poszczególnych gatunków zbóż w okresie jesiennym jest znacznie zróżnicowana. W przypadku decyzji o odchwaszczaniu oziminy jeszcze przed spoczynkiem zimowy warto sięgnąć po herbicydy o szerokim oknie aplikacji. Pozwoli to wykonać zabieg w tym samym czasie w uprawach o różnym zaawansowaniu wzrostu.
  • 23.09.2024 06:46
  • Autor: Grupa tipmedia
Prosty sposób na chwasty w oziminach

Kompleksowe zwalczanie chwastów

W uprawach zbóż ozimych zdecydowanie dominują gatunki chwastów dwuliściennych. Lista występujących na plantacji gatunków może być znacznie zróżnicowana, jednak praktycznie na każdej można zaobserwować:

  • przytulię czepną 
  • mak polny 
  • chabra bławatka 
  • przetaczniki 
  • tobołki polne 
  • tasznik pospolity 
  • bodziszka drobnego 
  • fiołka polne 

Powyższe gatunki mogą być uzupełnione o samosiewy rzepaku, jeżeli ten uprawiany jest na danym polu w rotacji płodozmianu, oraz inne gatunki.

Z rodziny chwastów jednoliściennych pewne jest występowanie miotły zbożowej, a coraz większym problemem jest wyczyniec polny, którego zasięg geograficzny w Polsce sukcesywnie się zwiększa.

Optymalny termin zabiegu jesiennego

Bardzo trudno jednoznacznie wskazać optymalny termin zabiegu w okresie jesiennym. Wykonywany jest on zwykle w fazie 3-4 liści (BBCH 13-14), która płynnie przechodzi w fazę krzewienia (od BBCH 20). Ta faza rozwojowa dotyczy zbóż ozimych wysianych w optymalnym terminie agrotechnicznym. W przypadku późnych siewów pszenicy zabieg herbicydowy może być wykonywany nawet w okresie późno-jesiennym w niskiej jej fazie rozwojowej np. 1 liścia (BBCH 10). 

Wybór terminu zabiegu dostosowywany jest często do przebiegu pogody oraz spiętrzenia prac polowych.

Wszechstronny produkt

Zwykle w gospodarstwie uprawiany jest więcej niż jeden gatunek zbóż ozimych. Dlatego też dobrze, gdyby produkt mógł być aplikowany w najbardziej poturlanych uprawach. Do nich należy zaliczyć pszenicę ozimą, pszenżyto ozime, żyto ozime oraz jęczmień ozimy. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie produktu do odchwaszczania oraz ułatwi logistykę i dopełnienie formalności związanych z aplikacją środków ochrony roślin.

Doskonałym przykładem herbicydu spełniającego powyższe wymagania jest Komplet 560 SC, który dostępny jest tutaj: https://osadkowski.pl/produkt/komplet-560-sc-5l--s-42604. Produkt zawiera dwie substancje czynne o różnych mechanizmach działania i wzajemnie uzupełniającym się spektrum zwalczanych chwastów. Dzięki czemu eliminuje z uprawy zbóż ozimych długą listę chwastów dwuliściennych oraz miotłę zbożową.

Materiał partnera