Kilka słów o kalarepie
Popularna kalarepa jest to w rzeczywistości odmiana kapusty zwyczajnej. Wchodzi ona w skład rodziny kapustowatych, co oznacza, że jest blisko spokrewniona między innymi z chrzanem, rukwią, gorczycą, rzodkwią, kapustą czy lewkonią. W Polsce kalarepa uprawiana jest na szeroką skalę – w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tego warzywa. Jadalną częścią rośliny jest duża, jasno-zielona bulwa pędowa, z której wyrastają pojedyncze liście na długich ogonkach. Kalarepa posiada słabo rozwinięty korzeń.
Świeża kalarepa dostarcza nam sporych ilości witamin z grupy B, błonnika, witaminy C, sulforafanu (związek charakteryzujący się działaniem przeciwnowotworowym), a także minerałów: potasu, magnezu, żelaza, miedzi czy wapnia. Warzywo to może być spożywane na surowo (jest świetnym dodatkiem do surówek) lub poddawane obróbce termicznej.
W jaki sposób uprawiać kalarepę?
Ogrodnicy cenią kalarepę za krótki okres wegetacyjny (niektóre odmiany kalarepy potrzebują do osiągnięcia dojrzałości poniżej 40 dni) i niskie wymagania cieplne. Nasiona kalarepy są w stanie kiełkować już w temperaturze 14 stopni Celsjusza. Temperatura uprawy nie powinna być niższa niż 6 stopni Celsjusza – przedłużające się chłody mają negatywny wpływ na ilość i jakość plonów.
Kalarepa zaliczana jest do roślin 2-letnich. W praktyce oznacza to, że w pierwszym roku wytwarza ona zgrubienia, a dopiero w drugim roku po posadzeniu zawiązuje nasiona.
Idealne dla kalarepy są stanowiska słoneczne, a jednocześnie osłonięte od silnych wiatrów. Odpowiednia gleba musi być zasobna w składniki odżywcze, żyzna, przepuszczalna, o pH pomiędzy 6 a 6,5. Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest słabej jakości, przed posadzeniem nasion kalarepy dobrze jest je zasilić przy pomocy obornika.
Nasiona kalarepy wysadza się zazwyczaj najpierw do pojemników, a dopiero wyrośnięte sadzonki przesadza się do gruntu. Pamiętajmy, że roślina będzie się rozrastać – z tego względu ważne jest zachowanie stosownych odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Zbytnie zagęszczenie roślin doprowadzi do deformacji zgrubień.
Kalarepy nie powinno się sadzić po roślinach zaliczanych do rodziny kapustowatych – będzie wówczas narażona na ataki szkodników i choroby roślin charakterystyczne dla tej grupy roślin.
Kalarepa – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest w przypadku kalarepy regularne podlewanie. Ogrodnicy sugerują, że podłoże w przypadku tej rośliny powinno być stale wilgotne, ale nie mokre (postarajmy się utrzymywać wilgotność na poziomie 75%).
Kalarepę można również nawozić. Do tego celu wykorzystuje się nawozy wieloskładnikowe o niskiej zawartości azotu.
W pierwszych fazach uprawy kalarepy niezwykle ważne jest usuwanie chwastów – stanowią one konkurencję w dostępie do wody i składników odżywczych, czego rezultatem jest zmniejszenie obfitości plonów.
Innym zabiegiem, który należy regularnie wykonywać jest spulchnianie gleby.
Osoby decydujące się na uprawę kalarepy muszą zdawać sobie sprawę, że roślina ta jest przysmakiem również dla ślimaków (wygrywają one dziury w liściach i zgrubieniu, czego efektem jest zamieranie rośliny). Do zwalczania ślimaków dobrze jest wykorzystać środki ekologiczne.
Sprawdź promocje na nasiona renomowanych producentów na https://plantet.pl/nasiona