Polska Klasyfikacja Działalności
Pamiętajmy o tym, że PKD ma ogromne znaczenie dla każdego, kto prowadzi własną firmę. Z tym pojęciem stykamy się już podczas zakładania firmy, przy czym PKD pełni główne funkcje statystyczne. Jeśli chodzi o strukturę PKD, mamy tutaj pięć poziomów, takich jak:
- Sekcja - poziom pierwszy - jest oznaczana jednoliterowym symbolem. Dzieli zbiorowość ogólną na 21 grup rodzajów działalności.
- Dział - poziom drugi - jest oznaczany dwucyfrowym kodem i dzieli zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności.
- Grupa - poziom trzeci - oznaczana jest trzycyfrowym kodem numerycznym. Obejmuje 272 grupowania rodzajów działalności gospodarczej.
- Klasa - poziom czwarty - to czterocyfrowy kod numeryczny, który obejmuje aż 615 ugrupowań rodzajów działalności.
- Podklasa - poziom piąty - to pięciocyfrowy kod alfanumeryczny, obejmujący 654 grupowania.
W sekcjach znajdują się różnorodne rodzaje działalności, takie jak na przykład: A - leśnictwo, rolnictwo i rybactwo, B 0 górnictwo i wydobywanie, C - przetwórstwo przemysłowe, D - wytwarzanie gazu, energii elektrycznej, gorącej wody, E - dostawa wody, F - budownictwo, G - handel detaliczny i hurtowy, H - gospodarka magazynowa i transport i inne. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Ustalenie numeru PKD
Jak można ustalić numer PKD? Bardzo ważne jest to, że do ustalenia numeru PKD jest zobowiązany każdy przedsiębiorca, nawet ten rozpoczynający swoją działalność. Dzięki temu można określić, czym dokładnie zajmuje się konkretna firma. W sytuacji, gdy określenie numeru PKD jest zbyt skomplikowane, warto skorzystać z wyszukiwarki PKD. Znajduje się ona na stronie serwisu informacyjno0usługowego dla przedsiębiorców. W efekcie odpowiednio zakwalifikujemy sprzedawane towary i świadczone usługi.
Jeżeli wyszukiwarka nam nie pomoże, do dyspozycji mamy złożenie wniosku o nadanie numeru PKD do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Kontakt odbywa się tutaj drogą pocztową, mailową lub faksem. Pamiętajmy o tym, aby do wniosku dołączyć opis wykonywanej działalności gospodarczej i podpisać formularz. Okazuje się, że zazwyczaj wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni, przy czym dla bardziej skomplikowanych spraw jest to 60 dni.
PKD - co warto wiedzieć?
Co istotne, Polska Klasyfikacja Działalności to krajowy odpowiednik Statystycznej Klasyfikacji Działalności NACE, który obowiązuje na terenie Unii Europejskiej. GUS przez cały czas prowadzi konsultacje odnośnie nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025). Czego mają dotyczyć zmiany? Modyfikacje obejmują między innymi piątego znaku PKD.
Faktem jest, że PKD ma niezwykle szerokie zastosowanie w obrocie gospodarczym w naszym kraju. Pozwala głównie określać branżę, w jakiej działa firma i odpowiednio klasyfikować przedsiębiorstwa w rejestrach urzędowych. Ponadto, można liczyć na weryfikację prowadzonego rodzaju sprzedaży przez przedsiębiorcę. Nic więc dziwnego, że dokładne określenie PKD ma ogromne znacznie - stanowi bowiem odzwierciedlenie faktycznych informacji, tak aby nie było mowy o nadinterpretacji zakresu usług lub sprzedaży towarów. Jeśli przedsiębiorca zamierza poszerzać zakres prowadzonej działalności, powinien zaktualizować istotne dane w KRS lub CEIDG (zgodnie z tym, w jakim rejestrze ujęta jest działalność gospodarcza).
Jak widzimy, Polska Klasyfikacja Działalności pełni przede wszystkim funkcje statystyczne. Każdy przedsiębiorca musi określić własny numer PKD poprzez złożeni wniosku do odpowiedniego urzędu lub skorzystanie z wyszukiwarki PKD. Struktura PKD bazuje na pięciu poziomach, które mogą ulec zmianom w przyszłości.