Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 08:36

Co trzeba zrobić, by zostać franczyzobiorcą?

Pytanie „Jak zostać franczyzobiorcą?” stawiane jest przez wielu przedsiębiorców. Uruchomienie sklepu franczyzowego wymaga spełnienia określonych wymagań stawianych przez franczyzodawcę. Przy sprawnym załatwieniu formalności już po kilku miesiącach można się cieszyć zatowarowanym sklepem czekającym na pierwszych klientów.
  • 23.02.2023 10:26
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co trzeba zrobić, by zostać franczyzobiorcą?

Jak zostać franczyzobiorcą? Pierwszym krokiem na drodze do franczyzy jest złożenie aplikacji, którą rozpoczyna się proces rekrutacji. Następnie trzeba przejść przez szkolenie, a na końcu dostarczyć określone dokumenty i podpisać umowę.

Aplikacja franczyzobiorcy – niezbędny dokument do rozpoczęcia rekrutacji

Aby otrzymać szansę na otwarcie franczyzy, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy lub złożyć aplikację opatrzoną swoim imieniem i nazwiskiem, adresem e-mail i numerem kontaktowym. Powinny się w niej znaleźć informacje na temat przebiegu edukacji oraz doświadczenia zawodowego. Równie ważne są dane na temat umiejętności, jak np. języki, ukończone kursy lub posiadanie prawa jazdy. Po odebraniu aplikacji rozpoczyna się właściwa rekrutacji.

W zależności od sieci może ona być jedno- lub wieloetapowa. Podczas rozmowy franczyzodawca sprawdza, czy kandydat ma odpowiednie umiejętności handlowe i menedżerskie do prowadzenia franczyzy. Weryfikowana jest także jego historia kredytowa. Pozwala to na wykluczenie osób, które nie powinny zajmować się działalnością handlową ze względu na wpisy w rejestrach dłużników.

Szkolenia wdrażające – wyjaśnienie, na czym polega franczyza

Po zaakceptowaniu kandydatury przez franczyzodawcę przyszły franczyzobiorca odbywa szkolenie. Obejmuje ono część teoretyczną (odpowiadającą na pytanie takie jak „Na czym polega franczyza?”) i praktyczną. Szczególnie ważna jest ta druga, wiele sieci franczyzowych, takich jak np. Żabka, oferuje szkolenia w wyznaczonych sklepach pod kierownictwem doświadczonej kadry trenerów. W ten sposób można poznać sklep od podstaw.

Podczas szkolenia nie pojawiają się jednak tylko odpowiedzi na pytania „Na czym polega franczyza?”. Dopracowywane są bowiem także umiejętności handlowe i menedżerskie. W modułach szkoleniowych można znaleźć m.in. zajęcia z zarządzania finansami sklepu czy też budowania profesjonalnego zespołu sprzedaży. Na takich szkoleniach można poznać także nowoczesne technologie ułatwiające kierowanie sklepem, w tym np. dedykowane aplikacje sklepowe na smartfony lub tablety.

Franczyza – formalności

Po odbyciu szkolenia niezbędne jest podpisanie umowy franczyzowej. Określa ona prawa i obowiązki obu stron biznesu franczyzowego. Przed nią przyszły franczyzobiorca musi jednak złożyć wniosek o założenie działalności gospodarczej do CEIDG, a także zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT czynny, przy pomocy druku VAT-R. Franczyzodawca może wymagać ponadto zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym, jeśli osoba zdecydowana na franczyzę prowadziła wcześniej firmę. Osobną kwestią jest zgoda na sprawdzenie w Krajowym Rejestrze Długów oraz złożenie zabezpieczenia finansowego. Dopuszczalne są w takim przypadku weksle, gwarancje bankowe lub kaucje.

--- Artykuł sponsorowany ---