Zastosowanie tworzyw sztucznych
Obecnie, jesteśmy świadkami wielkiego rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych. Podstawowym ich rozgraniczeniem, jest podział na polimery naturalne oraz syntetyczne, które nie występują w naturze. Syntetyczne tworzywa naturalne, są produkowane głównie na bazie pochodnych ropy naftowej. Tworzone są z nich wszelkiego rodzaju butelki i folie, obudowy, ogrodzenia i meble - zarówno ogrodowe, jaki i takie do stosowania wewnątrz. Tworzywa sztuczne i produkty na ich bazie mają coraz większe zastosowanie w architekturze. Są to między innymi okna PCV, płyty termoizolacyjne, listwy sufitowe i wiele innych.
Zagrożenie dla człowieka i natury
Tworzywa sztuczne, to również wielkie zagrożenie w przypadku, gdy nie dba się o ich odpowiedni recykling. Po dostaniu się do środowiska, mogą uczynić wiele szkód. Niestety ludzkość nie radzi sobie na tym polu zbyt dobrze. Masa śmieci w światowym oceanie przekroczyła już masę znajdujących się w nim ryb. Wielka część tych zanieczyszczeń, to tworzywa sztuczne, które zalegać będą w morzach i oceanach przez setki lat, powodując spustoszenie. Na morskich wysypiskach giną miliony stworzeń morskich - zarówno poprzez mechaniczne urazy spowodowane np. zaplątaniem się w plastikową rybacką sieć, jak i w wyniku wnikania do ich organizmów cząstek plastiku wraz z pobieranym pożywieniem
Sytuacja na lądzie nie wygląda wiele lepiej. Widać to zresztą w czasie każdego spaceru, gdy obserwujemy walające się tu i tam plastikowe opakowania i worki. Walka z tym problemem ciągle pozostaje nierówna, gdyż tych zaśmiecających jest ciągle znacznie więcej, niż sprzątających. Wiele do życzenia pozostawia również polityka zakładów komunalnych, które zebrane w kontenerach śmieci, przechowują często na ogromnych hałdach. Jedynym ratunkiem wydaje się być odpowiedni recykling tworzyw sztucznych i wielokrotne wykorzystanie plastiku w wielu cyklach produkcyjnych.
Recykling - zaczyna się w gospodarstwach
Recykling, to przede wszystkim ograniczenie ilości produkowanych śmieci, a także jego segregacja. Sama postawa pojedynczych osób nie wystarczy do walki o czystość środowiska. Aby nasze działania miały sens, śmieci faktycznie muszą być przetwarzane. Niestety, nierzadko zdarza się, że kontenery z posegregowanymi materiałami, trafiają na jeden skład, gdzie ponownie się ze sobą mieszają. Pora to zmienić.