Osobisty system bezpieczeństwa danych
Założeniem tego systemu jest bieżące tworzenie kopii zapasowych zapisywanych na kilku urządzeniach nie powiązanych ze sobą czyli autonomicznych wobec siebie i zabezpieczonych dodatkowo kluczem szyfrującym.
Poniżej wymienione i opisane są elementy proponowanego systemu. Oczywiście zestaw taki można modyfikować, chodzi o to by zapisywać dane w kilku miejscach.
- Dysk zewnętrzny HDD nr1
- Dysk zewnętrzny HDD nr2
- Dysk zewnętrzny SSD
- Drugi komputer stacjonarny dedykowany do zapisu kopii bezpieczeństwa, nie połączony z Internetem ani żadna inna siecią.
Wszystkie dane zapisane na powyższych nośnikach powinny być szyfrowane.
Cechą tego systemu jest to że nikt nie ma dostępu do tych danych oprócz ciebie i upoważnionych osób. Jeżeli chodzi o rozwiązania dysków online – tutaj jest kwestia osobistej decyzji. Należy jednaj zwrócić uwagę ze nie wiesz kto przegląda twoej dane w przypadku tzw chmury.
Czy dyski zewnętrzne są 100% bezpieczne jeżeli chodzi o przechowywanie danych?
Nie są jeżeli chodzi utratę danych wskutek uszkodzenia mechanicznego lub elektrycznego albo błędu logicznego. Ale ten procent i tak jest bardzo duży. Można powiedzieć że ze względu na powyższe zagrożenia dyski zewnętrzne są w miarę bezpieczne. Dodatkowo zastosowanie kilku dysków daje większe prawdopodobieństwo zachowania naszych danych.
Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych
Należy pamiętać że bardzo często dane nie są utracone bezpowrotnie a tylko jest utrudniony dostęp do nich. Wówczas,w przypadku danych ważnych– o ile sami nie zajmujemy się na poziomie profesjonalnych odzyskiwaniem danych – należy w skorzystać z usługi odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych – oferowanych przez specjalistów indywidualnych lub firmy informatyczne.
Podsumowanie
Proponowany system zabezpieczenia się przed utrata danych jest relatywnie bardzo tani a zarazem niezwykle efektywny.