Projekty domów bliźniaków dla indywidualnych inwestorów
Większość osób decydujących się na budowę własnego domu kieruje się chęcią prywatności. W odróżnieniu od mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, dom zapewnia dużą prywatność i swobodę – docenią to szczególnie osoby lubiące przyjmować gości do późnego wieczora. Czasem jednak barierą jest cena budowy domu – jeżeli mamy rodzinę lub znajomych, którzy również chcieliby wybudować własny dom, można wspólnie z nimi przejrzeć projekty domów bliźniaków. Dzięki temu znacznie obniżymy koszty budowy, a co za tym idzie – kredytu, który zapewne będziemy potrzebowali zaciągnąć.
Projekty domów bliźniaków dla wielopokoleniowych rodzin
Projekty domów bliźniaków są szczególnie polecane dla wielopokoleniowych rodzin – wiele osób kupuje je z myślą o dzieciach lub rodzicach. Dzięki temu łatwo można pomóc sobie w razie potrzeby, a jest to o wiele bardziej komfortowe niż mieszkanie w jednym, wspólnym domu. Jeżeli planujemy budowę domu z myślą o starszych rodzicach, warto poszukać projektu domu-bliźniaka parterowego. Jest to dość rzadkie rozwiązanie, ale istnieją takie projekty. Brak piętra znacznie ułatwi poruszanie się osobom starszym, a często łatwo uzyskać w takich domach wrażenie przestronności.
Projekty domów bliźniaków dla deweloperów
Deweloperzy chętnie wybierają projekty domów bliźniaków lub szeregowców ze względu na niskie koszty budowy oraz możliwość sprzedaży w atrakcyjnej dla klienta cenie. Do tego wiele bliźniaków można budować szeregowo, co dodatkowo zwiększa opłacalność inwestycji. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w miejscach, w których ziemia jest dość droga, a budowa jednorodzinnych domów wolnostojących byłaby kosztowna.
Projekty domów bliźniaków: podsumowanie najważniejszych cech
Zabudowa bliźniacza jest specyficzna i wyróżnia się zarówno na tle wolnostojącej, jak i szeregowej. Do podstawowych zalet domów-bliźniaków można zaliczyć:
-
niski koszt budowy
-
prywatność porównywalną do wolnostojącego domu
-
bezpieczeństwo wynikające z posiadania sąsiada za ścianą
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Najważniejsze z nich to:
-
konieczność znalezienia współinwestora – w przeciwnym wypadku nie mamy wpływy na to, kto zostanie naszym sąsiadem
-
często mniejszy ogród
-
jedna ściana (wspólna) jest pozbawiona okien
Warto zdawać sobie sprawę z tych cech, by świadomie wybrać projekt domu-bliźniaka.
Gdzie zacząć poszukiwania projektów domów bliźniaków?
Wiele projektów takich domów można znaleźć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_blizniaki.html. Jeżeli mamy wybranego współinwestora – lub planujemy budować z myślą o rodzinie – warto zaprosić wszystkie zainteresowane osoby i wspólnie wybrać projekt. Dobrze jest zacząć od określenia potrzeb i upodobań estetycznych wszystkich przyszłych mieszkańców, by wszyscy byli zadowoleni z efektu. Najważniejsze, co warto wziąć pod uwagę, to metraż, stylistyka elewacji oraz ilość kondygnacji. Biorąc pod uwagę te elementy można mocno zawęzić ilość pasujących projektów – to ważne, ponieważ jest ich mnóstwo i przejrzenie wszystkich zajęłoby mnóstwo czasu.