Tekla Juniewicz przyszła na świat jeszcze za panowania cesarza Franciszka Józefa I, przeżyła dwie wojny światowe. Przez kilkanaście lat mieszkała w Przeworsku. Jest drugą najdłużej żyjącą obecnie osobą na świecie, po 118-letniej Lucile Randon z Francji.
Polska superstulatka urodziła się 10 czerwca 1906 roku we wsi Krupsko niedaleko Żydaczowa (obecnie na Ukrainie w obwodzie lwowskim), ochrzczona została w miejscowej parafii grecko-katolickiej. Jej ojciec Jan Dadak pracował przy utrzymaniu stawów w dobrach Lanckorońskich, matka Katarzyna zajmowała się domem.
Po śmierci matki w czasie Wielkiej Wojny Tekla trafiła na wychowanie do przeworskiej szkoły sióstr szarytek, tu spędziła szereg kolejnych lat. W ośrodku zakonnym nazywano ją "Kluską" , przygotowując do roli do prowadzenia gospodarstwa domowego. W 1927 roku w Przeworsku wyszła za mąż za Jana Juniewicza i przeprowadziła się wraz z nim do Borysławia. Tam w 1928 i 1929 roku na świat przyszły córki: Janina i Urszula.
Po II wojnie światowej i właćzeniu Borysławia do ZSRR, w listopadzie 1945 roku, Juniewiczowie zostali zmuszeni do wyjazdu. Osiedlili się w Gliwicach. Jej mąż zmarł w 1980 roku w wieku 95 lat, jej starsza córka w 2016 roku. Tekla Juniewicz ma pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków.
j
Napisz komentarz
Komentarze