Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:13
Reklama prosto i po polsku

11 grudnia

11 grudnia
Gen Stanisław Maczek

1783 - Cesarski dekret Józefa II Habsburga nakazuje na terenów zajętych przez Austrię w wyniku I rozbioru Polski dokonywanie pochówku poza terenami zabudowanymi. Zgodnie z nowymi wytycznymi w kolejnych latach powstają nekropolie w wielu miejscowościach dzisiejszego Podkarpacia.

1896 - W Łupkowie urodził się Józef Garbień, chirurg i sportowiec, długoletni zawodnik Pogoni Lwów, reprezentant Polski w piłce nożnej.

1918 - Z Sanoka, w kierunku Chyrowa, na „front ukraiński” wyrusza naprędce sformowany z różnych jednostek małopolskich 2 pułk strzelców podhalańskich pod dowództwem płk. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego. Losy tej formacji w okresie międzywojennym będą ściśle związane z Sanokiem jako miejscem stacjonowania.

1922 - W Przemyślu urodziła się Zofia Bystrzycka, powieściopisarka, dziennikarka, córka przedwojennego prezydenta Przemyśla, siostra skoczka - "cichociemnego".

1958 - Z inicjatywy lokalnego muzealnika Aleksandra Rybickiego oraz konserwatora wojewódzkiego Jerzego Tura założone zostało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Było to pierwsze po wojnie muzeum etnograficzne w Polsce, zaś jego status był pierwszym tego typu aktem prawnym w kraju, który posłużył jako wzór do opracowywania statutów innych podobnych placówek.

1979 - W Sandomierzu zmarł ks. prof. Wincenty Granat, jeden z najwybitniejszych polskich teologów. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

1994 - W Edynburgu zmarł gen, Stanisław Maczek, dowódca „rzeszowskiej” 10 Brygady Kawalerii, w czasie wojny 1 Dywizji Pancernej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama