24 sierpnia 2023 roku w Rzeszowie, podczas spotkania z mediami, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki zapowiedział zorganizowanie przez IPN pierwszego regionalnego Kongresu Pamięci Narodowej. Wydarzenie odbędzie się 4‒5 października 2023 roku w G2A Arena Centrum Wystawienniczo–Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce.
Po sukcesie Kongresu Pamięci Narodowej IPN przygotowuje Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Jak podkreślił prezes IPN dr Karol Nawrocki „Polacy czekali na taką opowieść historyczną”.
– Uznaliśmy, że jako Instytut Pamięci Narodowej odpowiadamy z jednej strony za diagnozę samoświadomości historycznej, a z drugiej na oczekiwania odbiorców– podsumował prezes IPN.
– W kwietniu 2023 r. przygotowaliśmy pierwszy Kongres Pamięci Narodowej, który był poprzedzony pierwszymi po 1989 r. tak dużymi badaniami opinii publicznej dotyczącymi świadomości historycznej Polaków. Te badania wykazały szereg kierunków działania IPN, wiele optymistycznych informacji wynikało z badań zespołu prof. Krzysztofa Malickiego, ale wiele też takich, które już w XXI wieku wymagają od IPN nieco innych ścieżek komunikacji szczególnie w zakresie edukacji dla pamięci – przypomniał dr Nawrocki.
Powołując się na wyniki badań społecznych, zwrócił uwagę na rolę nowych technologii w edukacji historycznej młodych pokoleń Polaków.
– Z drugiej jednak strony, jak ustalił zespół prof. Krzysztofa Malickiego, walka o świadomość będzie się odbywać – i to jest także bardzo atrakcyjne dla nauczycieli i uczniów – w miejscach, w których unosi się prawdziwy duch historii – w miejscach pamięci – mówił prezes IPN.
W konferencji prasowej wzięli udział dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN, dyrektor Biura Prasowego oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr hab. Dariusz Iwaneczko.
Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej będzie składał się z dwóch zasadniczych części: konferencyjnej – skierowanej do dorosłych odbiorców oraz edukacyjnej – dedykowanej dzieciom i młodzieży. W ciągu dwóch dni w jednym miejscu chcemy zgromadzić dzieci i młodzież, edukatorów, nauczycieli, działaczy społecznych, grupy rekonstrukcyjne i osoby prywatne. Podzielimy się wiedzą na temat pamięci o naszych bohaterach narodowych, świadomości historycznej naszego społeczeństwa, ale również zaproponujemy uczestnikom wiele atrakcji w strefach: archiwalnej, naukowej, edukacyjnej, militarnej oraz rekonstrukcji historycznej, upamiętniającej i przybliżającej temat poszukiwań oraz identyfikacji ofiar zbrodni. Podczas kongresu odbędzie się konferencja naukowa „Emigracyjna prasa oraz ośrodki wydawnicze i wydawcy (1939-1990)”, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.
Zaprezentowane zostaną wystawy „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” czy „20-40-20”, przygotujemy warsztaty muzyczne i malarskie, przedstawimy projekt „Drużyna Inki” oraz teatrzyk „Miś Wojtek”.
Pierwszy dzień zakończony zostanie uroczystością wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności i Medali Reipublicae Memoriae Meritum, drugi galą wręczenia Nagrody Honorowej Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz koncertem.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, będzie obowiązywał system rejestracji.
* * *
W kwietniu 2023 roku Instytut Pamięci Narodowej zorganizował na PGE Narodowym w Warszawie Kongres Pamięci Narodowej. Było to pierwsze tego typu wydarzenie skierowane zarówno do dorosłych pasjonatów historii, jak i młodzieży oraz dzieci, które dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy naszej Ojczyzny.
Źródło: IPN
Napisz komentarz
Komentarze